Türkiye'nin en büyük bayrağı göndere çekildi

Türkiye'nin en büyük bayrağı göndere çekildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “100. yılına yaklaştığımız Cumhuriyetimizi her alanda büyüterek, güçlendirerek bizden sonraki nesillere bırakmanın gayreti içindeyiz. Biz 19 yıldır ülkemizi 2023 hedefleriyle buluşturmanın mücadelesini veriyoruz. Çocuklarımızın da 2053 vizyonuyla teslim aldıkları emaneti çok daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum. Bugün burada açılışını yapacağımız ülkemizin en uzun direğinde dalgalanacak olan bayrağımızı işte bu vizyonun sembolü olarak çocuklarımıza armağan ediyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çamlıca Tepesi'ne yerleştirilen 111 metre uzunluğunda, yaklaşık 100 ton ağırlığındaki Türkiye'nin en uzun bayrak direğine Türk bayrağı çekilmesi töreninde konuştu.

Bugünün çok farklı, müstesna bir gün olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, katılımcıların 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu müstesna günü, müstesna bir eserle şereflendirdiklerini aktararak, Büyük Millet Meclisi'nin bundan 101 yıl önce bir 23 Nisan günü dualarla salavatlarla tekbirlerle Ankara'da açıldığını, İstiklal Harbini yönetmiş ve zafere ulaştırmış bu Gazi Meclis'i başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmetle yad ettiklerini dile getirdi.

İstiklal Harbi'nin kazanılmasını ve Cumhuriyetin kurulmasını sağlayan herkese şükranlarını sunduklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Rabb'im ülkemizi bir daha yeniden İstiklal Harbi vermek, İstiklal Marşı yazdırmak mecburiyetinde bırakmasın diyoruz. Vatan topraklarını parçalamak ve milletimizi bölmek için kullanılan yöntemler değişmiş olsa da niyet hep aynıdır. Bugüne kadar darbecilerden terör örgütlerine ve ekonomik tuzaklara kadar bu ülkeyi ve milleti hedef alan her saldırı, aynı kirli senaryonun ürünüdür. Hamdolsun tüm badireleri birer birer geride bırakarak büyük ve güçlü Türkiye'nin inşası yolunda adım adım ilerliyoruz. Son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet payidar kılmak için maziden atiye kurduğumuz köprüyü güçlendirerek gece gündüz çalışıyoruz. 100. yılına yaklaştığımız Cumhuriyetimizi her alanda büyüterek, güçlendirerek bizden sonraki nesillere bırakmanın gayreti içindeyiz. Biz 19 yıldır ülkemizi 2023 hedefleriyle buluşturmanın mücadelesini veriyoruz. Çocuklarımızın da 2053 vizyonuyla teslim aldıkları emaneti çok daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum. Bugün burada açılışını yapacağımız ülkemizin en uzun direğinde dalgalanacak olan bayrağımızı işte bu vizyonun sembolü olarak çocuklarımıza armağan ediyoruz."

"Eğer toprak kan dökülmemişse zaten vatan olmaz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk milleti için bayrağın bağımsızlığının en önemli sembollerinden biri olduğuna işaret ederek, sözlerini Arif Nihat Asya'nın "Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder / Gölgende bana da bana da yer ver / Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar / Yurda ay yıldızının ışığı yeter" dizeleriyle sürdürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bir başka mısralar manzumesinde de 'Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır / Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır.' Eğer toprak kan dökülmemişse o zaten vatan olmaz. Ben bunları hep şuna benzetiyorum. Arsa var, arazi var. Araziyi arsaya dönüştürmek için belli bedel ödemek gerekiyor. Aksi takdirde arazinin hiçbir anlamı yok. İşte bizler de bu ülkede bu toprakları yapmak için nice şehitler verdik. 'Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda / Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda / Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.' diyerek bizim büyüklerimiz nice şehitler verdiler."

Gençlere seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnanıyorum ki 2053'ün Türkiye'sini siz inşa edeceksiniz, siz kuracaksınız. Sizin gözlerinizde ben bu pırıltıyı görüyorum. Onun için çok çalışacağız, okuyacağız ve inşallah 2053'ün Türkiye'sini inşa edeceğiz. Biz toprağın altında olacağız. Rabb'im lütfederse oradan sizi inşallah izleyeceğiz. Size inanıyoruz. Size de öyle bir Türkiye'yi bıraktığımıza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin gözbebeği olan İstanbul'un en güzel tepelerinden birinde nazlı nazlı dalgalanan bayrağın gölgesinde güven içinde ve huzurla yaşanacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bizzat kendisi takibini yaparak Çamlıca'nın, camisiyle kulesiyle ve şimdi de 111 metrelik bayrak direği ve Türkiye'nin en büyük yaklaşık 1000 metrekareyi bulan bayrağıyla yepyeni bir çehreye kavuştuğunu anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de bu bayraktan daha büyüğünün olmadığını, bu yükseklikte bir bayrak direğinin de bulunmadığını dile getirerek, şu anda Çamlıca'nın bununla müşerref olduğunu ve İstanbul'un bir gülümsemeyi de bu tepeden bu bayrak direği ve bayrakla sadece Türkiye'ye değil dünyaya yaptığını söyledi.

İstanbul'a tüm bu güzellikleri kazandırmış olmaktan ülke ve millet adına gurur duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, eserlerin inşasında emeği geçen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile mimar, mühendis ve işçileri tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mübarek ramazan ayında bunu gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Burada birçok mutluluğu bir arada yaşadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Büyük Çamlıca Camisi'ni inşa edip bitirmek hamdolsun bizlere nasip oldu. Etrafı ciddi bir kirlilik içerisindeydi, antenlerle vesaire... Bu antenlerin tamamını kaldırmak, hamdolsun bize nasip oldu. Hani birileri çevrecilikten bahsediyor ya işte çevrecilik budur. Bu çevrecilikle biz burayı temizledik ve tam anlamıyla bir çevre düzenlemesi yaptık." diye konuştu.

"Güzelliklerin tam manasıyla neticelenmesi buradaki kentsel dönüşümün tamamlanmasına bağlı"

Kirazlıtepe ve Küplüce sakinlerine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

"Gelirken buranın bazı sakinleriyle de görüştüm. İfadelerim şu, bakın burada bir çevre düzenlemesi yapıyoruz. Bu düzenlemenin yanında istiyoruz ki buradaki yapıları tamamıyla kaldıralım. Şu anda Kirazlıtepe'de yapılan binaları görüyorsunuz. Bir başka güzellik kattı Kirazlıtepe'ye. İstiyorum ki Kirazlıtepe'ye komşu ve Küplüce... Cumadan sonra oradaki vatandaşlarımla görüştüğümde hepsi 'Başkanım ne olur bizi de aynı şekilde bu değişim dönüşüm planı içerisinde aynı duruma kavuşturun' dediler. Ben de kendilerine şunu söyledim. 'Ne olur sizde şöyle aranızda anlaşın da ne ben üzüleyim ne sizi üzeyim. Şu anda bitirilmiş olan binalar nasıl?' Hepsinin ittifakla verdikleri cevap 'Çok güzel.' 'Onlara hangi hakkı verdiysek size de aynı hakkı verme sözünü veriyorum' dedim. Çünkü bütün bu güzelliklerin tam manasıyla neticelenmesi buradaki kentsel dönüşümün tamamlanmasına bağlı. İstanbul'a da bu yakışır. İstanbul hakikaten dünyada nadide bir şehir ve bu güzellikler şehrine inşallah bu değişim dönüşümü gerçekleştirmek suretiyle bu adımı da atalım istiyorum."

Türkiye'nin en büyük bayrağı göndere çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin ve çocukların 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramını tebrik ederek, akşam iftar sofrasında bir araya gelerek 23 Nisan sevincini çocuklarla paylaşmayı sürdüreceklerini söyledi.

Akşamki iftara katılacak çocukların ellerini kaldırmasını ve ayağa kalkmasını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, çocuklara sevgilerini sunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından çocuklarla fotoğraf çektirdi.

Çocuklarla beraber butona basarak Türkiye'deki en büyük Türk bayrağını göndere çeken Erdoğan, "Yavrularımız butonlara basarak bayrağımızı kulenin tepesine inşallah tırmandırıyoruz. Asla bu bayrağın dalgalandığı yerde hüzün keder olmayacak. Kiminle? Bu yavrularımızla." ifadelerini kullandı.

Çocuklarla sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayrağın nasıl olduğunu sordu. Beğenilerini dile getiren çocuklara Cumhurbaşkanı Erdoğan, "1000 metrekare. Hele dalgalanmaya başladığı zaman bunun haşmetini seyredin." dedi.

Bayrağın göndere çekilmesinin ardından törende İstiklal Marşı okundu.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER