Yalçın Limoncu açıkladı; CHP'li Seyhan Belediyesi'nde skandal doğrudan temin uygulamaları

Yalçın Limoncu açıkladı; CHP'li Seyhan Belediyesi'nde skandal doğrudan temin uygulamaları

Seyhan Belediyesi Nisan Ayı 5. Oturumunda 2021 denetim komisyonu raporu üzerinde söz alan AK Parti Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi Yalçın Limoncu Destek hizmetleri müdürlüğünün doğrudan temin yöntemi ile yaptığı alımlardaki bazı çarpıcı bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Limoncu; 'Üşenmedim kalktım bu firmanın adresine gittim. Bu firma yok! Kağıt üzerinde var' dedi.

2021 yılı Denetim komisyonunda yaptığı çalışmaların sonuçlarını Seyhan Belediyesi Meclis üyeleri ile paylaşan AK Parti Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi Yalçın Limoncu, doğrudan temin yöntemi ile yapılan alımlarda temin sınırının zorlandığını, alımların çoğunda 1. firma ile diğer 2. firmaların genellikle aynı olduğunu söyledi. 

Seyhan Belediye Meclisi'nde yaptığı konuşmada çarpıcı bilgiler veren Limoncu, CHP'li Başkan Akif Kemal Akay'ın olan bitenden haberinin olup olmadığını sordu. 

İşte Yalçın Limoncu'nun deşifre ettiği skandal uygulamalar

'Doğrudan temin sınırları zorlanmıştır. Alımların çoğunda birinci firma ile diğer ikinci firmalar genellikle aynı. Şimdi örneklerini vereceğim. Firma isimleri kullanmadan örnekleri vereceğim. Sonuç itibariyle yapılan incelemede toplamda 26 milyon 650 bin doğrudan temin olarak alınan mal ve hizmetlerin 13 milyon 200 bin lira civarı 13-14 firma arasında iş yaptırılmış. Toplamda 450 alımın çoğunluğu 13-14 firma üzerinden alınmış. 

FİRMA YOK! KAĞIT ÜZERİNDE VAR
Bir firma düşünün hırdavat firması doğrudan temin yöntemiyle 9 tane fatura kesmiş. Bu hırdavat firması 9 tane faturanın çoğunluğu doğrudan temin sınırlarını zorlamış ve yanındaki ikinci ve üçüncü tekliflerin çoğu da aynı firmalar. Üşenmedim kalktım bu firmanın adresine gittim. Bu firma yok! Kağıt üzerinde var. Ova mahallesinde geri dönüşüm tesislerinin bulunduğu maalesef gece kondu tarzı o kötü evlerin bulunduğu mahallelerin birisinde adres gösterilmiş. 

FİRMA SAHİBİ İŞ TEKLİFİ VEREN FİRMANIN ÇALIŞANI
Ben gittim bulamadım arkadaşlar. Bu hırdavat firmasının sahibinin doğrudan teminlerde çoğunlukla iş ve teklif veren bir firmanın da yanında çalışan eleman olduğu noktasında da istihbarat bilgisi aldım. Dersime çalıştım arkadaşlar. 

ORGANİZASYON REKLAM İŞLERİ AYNI FİRMAYA
Devam ediyorum. Yine ayrı bir tekstil firması 11 tane doğrudan temin faturası kesmiş. 2.ci ve 3. firmalar da aynı. Yine bir reklam organizasyon firması 13 tane doğrudan temin faturası kesmiş. Ve sınırları bakın, 114 bin, 112 bin, 117 bin, 92 bin, 87 bin, 90 bin. Yani memlekette bizim Seyhan çok küçük  kasaba bir yer olduğu için firma bulamıyor değerli arkadaşlar, destek hizmetlerimiz çalışacak firma bulamayıp organizasyon reklam işlerinin 13 tanesini aynı firmaya vermişler. Diğer firmalar da üşenmeyip her seferinde sabırla iş alabilmek için adamcağızlar hep teklif vermişler birini alamamışlar! 

'YÜRÜ YA KULUM' DEMİŞ ALLAH!
Değerli arkadaşlar, bir tane firma elektro market firması. Bu firma tam bir yıl önce kurulmuş. Bakın değerli arkadaşlar bir yıl önce kurulmuş, 8 tane doğrudan temin faturası kesmiş belediyeye. Pınar mahallesinde yeri. Üşenmedim gittim adresi bulmak istedim. Adamla tanışmak istedim. Daha sonra o sektörden birazda araştırma yaptım. O arkadaşımız evinin bir odasını her halde iş yeri olarak göstermiş. Arkadaş Allah'ın sevgili kulu! 'Ya yürü kulum' demiş Allah. Kendisini Seyhan belediyesinde bulmuş.  Ve 8 tane fatura kesmiş. Faturalara bakın arkadaşlar, 85 bin, 51 bin, 115 bin, 119 bin, 117 Bin. 

4.896 DOLARA  BİLGİSAYAR SATAN FİRMANIN WEB ADRESİ YOK
Devam ediyorum. Bakın bu çok önemli, bir firma yine teknolojik bir firma. Bu teknolojik firma 12 tane fatura kesmiş. Bu firmanın adresine de gittim. Sarıçam'da Buruk Mezarlığının karşısında Beyceli Mahallesinin arkasında bir derede evler var. Adres orası. Faturasına baktım (Meclis üyesi soruyor; Ticaret Odasında Kaydı var değil mi) Var. Ticaret odasında olmasaydı daha farklı olurdu. Arkadaşlar siz bize yetki verdiniz. Ben denetimde gördüğüm eksiklikleri sizlere aktarıyorum. Değerlendirmek yorumlamak size ait. 

Değerli arkadaşlar Başkanımızın ya bundan haberi var (haberi varsa çok üzücü bir durum) Haberi yoksa da üzülürüm. O zaman bu belediyeyi nasıl yönetiyor? 

Bu arada o Sarıçam'daki firma buraya iki tane bilgisayar vermiş. Bu vermiş olduğu iki tane bilgisayarın tanesi 45 bin lira. O zamanki dolar kuru ile 4.896 USD. Böyle yüksek teknolojik ürün satan firmanın web sayfası yok! Hem rakam çok yüksek değerli arkadaşlar 4.896 USD şimdi Türk Lirası'na vurduğumuz zaman 72 bin lira. Ve bu kadar önemli bir bilgisayarı satan arkadaşın web sayfası yok. Teknolojik ürün satıyor web sayfası yok.' 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER