Yeni Anayasa Çalışma Raporu TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Beyazıt’a teslim edildi

Yeni Anayasa Çalışma Raporu TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Beyazıt’a teslim edildi

SAKA (Stratejik Araştırmalar ve Akademisyenler) Derneği ve Platform Adana tarafından hazırlanan ve Anayasa değişikliği beklentilerini içeren rapor Anayasa Komisyon Başkanına teslim edildi. SAKA (Stratejik Araştırmalar ve Akademisyenler) Derneği Genel Başkanı Berat Akıncı, yaptığı açıklamada, SAKA (Stratejik Araştırmalar ve Akademisyenler) Derneği ve Platform Adana Adana’da faaliyet gösteren çatı nitelikteki sivil toplum kuruluşları olarak, ülkemizde son dönemlerde giderek daha güçlü biçimde dile getirilen anayasal değişiklik tartışmalarının yerelde ne anlam ifade ettiğini incelemek, bölge insanının bu konudaki fikirlerini ortaya koymak amacıyla bir beklenti araştırması yürütmüştür. Beklenti araştırmasına ek olarak araştırma bulgularını paylaşmak ve kent paydaşlarının değerlendirmelerini almak üzere, sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere bölgede yer alan önemli kurum ve kuruluşlar araştırmada öne çıkan temalar çerçevesinde odak grup toplantılarında bir araya getirilmiştir.” dedi.

Platform Adana Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saygılı ise, yapılan geniş kapsamlı bu çalışmayı TBMM Anayasa Komisyon Başkanı Yusuf Beyazıt’a teslim ettiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Türkiye demokrasisinin konsolide olabilmesi için kurumsal ve zihniyet değişimine her zamankinden daha çok ihtiyaç vardır. Kurumsallaşmış bir demokrasi anlayışı ile demokrasi-ekonomi dengesinin güçlenmesi, sürdürülebilir büyümenin sağlanması, huzur ve refahın tabana yayılması, toplumsal sorunlarımızın çözümü gibi konularda çok daha kısa zamanda mesafe katedilebilecektir. Öyle ki yakın zamanda küresel arenada baş döndüren değişim ve dönüşüm dalgasına karşı Türkiye’nin güçlü bir refleks gösterebilmesi için öncelikli olarak ayağındaki prangalardan kurtulması gerekmektedir. Bu bağlamda gerek yüksek katma değer yaratan bir ekonomiye geçiş gerekse de son yıllarda ekonomik karar vericiler arasında uzlaşılan orta gelir tuzağından çıkmak için etkin denge ve denetleme sistemi ile eşit vatandaşlık anlayışını yansıtan yeni bir Anayasa, demokrasimizin kurumsallaşması için hayati bir gerekliliktir.”

Stratejik Araştırmalar ve Akademisyenler Derneği (SAKA) adına Genel Başkan Doç.Dr.Berat Akıncı açıklamasının devamında, Türkiye'nin temel meselelerine yönelik kendi içeresinde çözüm üretmeye başlamasının toplumsal barışı perçinleyecek, demokrasisini güçlendirecek, toplumsal hak ve özgürlükleri genişletecek, sürdürülebilir büyümenin önündeki engelleri ortadan kaldıracağını belirterek, “Bütün bu olumlu gelişmelere altlık oluşturabilecek en önemli beklenti ise toplumsal uzlaşı ile hazırlanmış sivil bir anayasayadır” dedi.

Toplumun bu beklentisi henüz karşılık bulmasa da en yüksek perdeden ve geniş tabanda tartışılmaya devam ettiğine dikkati çeken Akıncı, şöyle devam etti;

“Gelinen noktada çok büyük bir temsil kabiliyeti ile iş başına gelen TBMM üyelerinin gittikçe yükselen bu ihtiyaca cevap vermesi ve toplumsal uzlaşı ile ortaya örnek bir anayasa koyması gerekmektedir. Şüphesiz yeni anayasa temel hak ve özgürlüklerden hükümet sistemine denge ve denetleme mekanizmalarından adil bir yönetime kadar bütünüyle milletin beklentilerini yansıtmalıdır.”

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Yusuf Beyazıt da sivil toplumun anayasa konusunda gayretini tebrik ettiğini belirterek, duyarlılık ve geniş kapsamlı bu çalışmadan dolayı teşekkür etti.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER