Zeydan Karalar yönetimindeki Adana Büyükşehir 'den tanıtıma 35 Milyon, Kentsel dönüşüme 21 Milyon bütçe

Zeydan Karalar yönetimindeki Adana Büyükşehir 'den tanıtıma 35 Milyon, Kentsel dönüşüme 21 Milyon bütçe

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 mali yılı bütçesi 3 milyar 99 milyon 749 bin lira olarak kabul edildi.

Başkanvekili Mustafa Akgedik başkanlığında toplanan Adana Büyükşehir Belediye Meclisi,  2022 yılı mali yılı bütçesini komisyondan geldiği şekliyle oy birliği halinde kabul etti.

Gündem maddesi üzerinde söz alan Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zaydan Karalar'ı eleştirdi. Gülaçtı, 'Bugün hala geçmiş dönemden kalan onlarca proje atıl halde bekliyor. AK Parti hükümetimizin ve Cumhur ittifakımızın inisiyatifi ile alınan kararlar olmasa Sn.Karalar Adanamızı 5 yılda 50 yıl geriye götürmüş olarak teslim edecek durumda.' ifadelerini kullandı.

3 yıla yakın sürede  7 katrilyon

Zeydan Karalar yönetiminin 3 yıla yakın sürede Adanalıların yaklaşık 7 katrilyon parasını yönettiğini söyleyen Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı, Karalar yönetiminin 2022 yılı için hazırladığı bütçede ise 3 milyar 99 milyon Türk Liralık bir bütçe onayı istediğini söyledi. 

Gülaçtı, 'Sayın Zeydan Karalar yönetimi 2019 Mart ayında teslim aldığı bütçe 2 Milyar 350 Milyon Türk Lirası, 2020 yılında ne kadar bir bütçe kullanmış. 2 milyar 436 milyon Türk Lirası. 2021 yılında ki bütçe rakamı ise 2 Milyar 510 milyon Türk Lirası. Toplamda harcanan tutar 7 milyar 296 milyon Türk Lirası. Yani eski ifade ile 7 katrilyonun üzerinde! Peki bu 7 katrilyon tutarla bu şehre, Adanamıza, Adanalılara ne yapıldı, ne hizmetler üretildi? Bunu daha sonra konuşacağız. Tekrar döneyim bütçeye. 3 yıla yakın sürede Adanalıların yaklaşık 7 katrilyon parasını yöneten Sn.Karalar yönetimi 2022 yılı için hazırladığı bütçede ise 3 milyar 99 milyon Türk Liralık bir bütçe onayı istiyor.

Yani geçtiğimiz yıla oranla yaklaşık %24 bir artış söz konusu. Yani özetle diyor ki mevcut yönetim; ben geçtiğimiz iki yıldan yaklaşık %24 daha fazla, rakamla da yaklaşık 600 trilyon daha fazla para harcayacağım. Bu rakamlar çok önemli çünkü Adanalıların geçen süreçte bu rakamlarla neler yapıldığını ve önümüzdeki süreçte neler yapılacağını izleme, denetleme, sorgulama hakkı var.

Bu 3 yıla yaklaşan süreçte bir tane yeni bulvar açılmamış, bir tane yeni yol yapılmamış, Adanamızın artık kangren haline gelmeye başlayan trafik sorununu çözmek adına tek bir fiili adım atılmamış, önceki dönemden kalan projelerin hemen hemen hiç birisine çivi dahi çakılmamış durumda.

2,5 yılı aşkın, 3 yıla yakın sürede buradan sürekli söyleyerek, kamuoyuna açıklamalar yaparak Sn.Karalar ve yönetimine yaptırabildiğimiz %70 i bitmiş halde aldıkları bir yol genişletme çalışmasının ve yine %80’i bitirilmiş bir otoban bağlantı yolunun bitirilmesi. Emin olun bizler sürekli olarak bu konularda söylem üretmesek, gidip ilgili yerlerde video çekmesek, bu kürsüden bunları ısrarla dile getirmesek, Adanalıların hakkını aramasak bunlarda bitirilmeyecekti. Çünkü bu yönetimin açık ve net ifade ediyorum ki bu şehre hizmet üretmek gibi bir niyeti olmadığı gibi geçen süre net olarak gösteriyor ki böyle bir kapasiteleri de yok. ' ifadelerini kullandı.

'Mağdur edebiyatı, demagoji ve popülizm' 


'Ama yaptıkları iyi şeyler yok mu? Tabi ki var!' diyen Gülaçtı sözlerini şöyle sürdürdü;

'Mağdur edebiyatı, demagoji ve popülizm yapma noktasında çok başarılı olduklarını itiraf etmek gerekiyor. Olmayan bir sahra hastanesi ile nasıl Türkiye gündeminde yer aldıkları, makam odası haciz tiyatrosu ile nasıl olmayan bir mağduriyeti oynadıkları, geçen süreçte memlekete tek çivi çakmadan nasıl çalışıyormuş gibi algı inşa ettikleri hepimizin malumu olan konular.

Bugün hala geçmiş dönemden kalan onlarca proje atıl halde bekliyor. AK Parti hükümetimizin ve Cumhur ittifakımızın inisiyatifi ile alınan kararlar olmasa Sn.Karalar Adanamızı 5 yılda 50 yıl geriye götürmüş olarak teslim edecek durumda. Devlet Bahçeli Köprüsü’nün teslim alınması ile hem trafik anlamında büyük bir rahatlama gerçekleşmiş, hem de bu proje için büyükşehir belediyesi bütçesinden çıkacak olan tutar belediye kasasında kalarak önemli bir ekonomik katkı sağlanmış oluyor. Ama sayın başkan sözü alınca bunlardan hiç bahsetmez. Zira bir siyasetçi olarak kendi tabanını konsolide etmek için hizmet üretmek yerine demagojiyi bir yol olarak belirlemiş durumda.'


'Tanıtıma 35 Milyon, Kentsel dönüşüme 21 Milyon'

'Bakınız Bütçe kalemlerinin bizlere gösterildiği şu kitapçıkta sayfa 16’da Gençlik ve Spor Daire Başkanlığı’nın bütçesi içerisinde basın-yayın müdürlüğüne ayrılan tutar 34 milyon 800 Bin Türk lirası yani yaklaşık 35 trilyon! Sayın Başkan ve Yönetimi henüz ürettiklerini görmediğimiz hizmetler için 35 trilyonluk bir tanıtım yapmayı planlıyorlar. Aynı kalem 2020 yılında 17 Milyon 740 Bin Türk Lirası, 2021 yılında ise 26 Milyon 770 Bin Türk Lirası. Bu şu demek Sayın Karalar reklam bütçesine 2020 yılına göre %90, 2021 yılına göre de yaklaşık %35’lik bir artış yapmış. İş yok ama reklam çok; e tabi bunun içinde bütçe lazım. %90’lık artış yaparak milletin parasıyla bol bol popülizm yapmak gerekiyor.

Aynı başlığı bir tane de kıyasla dikkatinize sunayım ki olayın vehameti daha net anlaşılsın. 

Bakın yine aynı kitapçığın 11. Sayfasında Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığına ayrılan toplam bütçe 21 Milyon 928 Bin Türk Lirası! Peki Reklam bütçesi ne kadardı? 35 milyon! Demek ki; deprem kuşağında olan Adanamızda reklam yapmak kentsel dönüşüm yapmaktan daha önemli! Yazık! bu milletin öncelikli ihtiyaçlarına, hayati önemdeki başlıklara harcanması gereken devasa paraları reklamlara harcamak günahtır Sayın Başkan. 'Yeni üretilen yeşil alan oranı ise neredeyse yok.'

Yine aynı kitapçıkta sayfa 14’de ne diyor bize Sn.Karalar yönetimi, 2022 yılı içinde Park ve Bahçeler için 251 milyon Türk Lirası para harcayacağız diyor. Geçtiğimiz yılki bütçede bu rakam ne kadar? 213 milyon Türk Lirası. Artış %18… Geçen yılki bütçe büyük bir gerçekleşme oranı ile harcanmış olmasına rağmen merkezi parklarımız hariç birçok parkın ne halde olduğu ve rutin temizlik hizmetlerinin bile düzgün yapılamadığı hepimizin malumu.

Yeni üretilen yeşil alan oranı ise neredeyse yok. Bakın bir bilgi notu düşeyim. İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 7,57 metrekare, bu rakam Ankara’da 5,2 metrekare, İzmir’de 5,3 metrekare… Hemen yanıbaşımızda Gaziantep’te ise tam tamına 26,7 metrekare! Peki sizce bu miktar Adana’da ne kadar? 0,65 metrekare! Evet yanlış duymadınız. Kişi başı 1 metrekare bile yeşil alan düşmüyor Adanalılara! Ama biz ne yapıyoruz yeşil alanlar için %18’lik bir bütçe artışı öngörürken reklam için %90 lık bir artış yapıyoruz. Tabi ne önemi var yeşil alanın varsa yoksa popülizm, reklam, algı… Bunlar daha önemli!
'Artık Adanamızın geleceğini çalmayın'

Ben Sn.Karalar’ı seçim öncesi vaatlerini hatırlamaya davet ediyorum. Dünyadaki belediyecilik örneklerine bakın, belediyelerin kurdukları tesislerle, müzelerle, turizm temelli projelerle nasıl gelirlerini artırdığını, halka hizmet üretirken aynı anda nasıl gelir kalemlerini artırdığını inceleyin. Yoksa ekibiniz, ki olmadığı aşikar bu konuda Adanamızın menfaati ve geleceği için her türlü siyasi kimliğimizi bırakarak size yardım etmeye de hazırız. Ancak artık Adanamızın geleceğini çalmayın.

3. yılınıza yaklaştığınız şu süreçte hala seçim öncesi vaadleri gibi şunu yapacağız, bunu yapacağız demekten ve sürekli olarak o koltuğa talip olurken tutarına vakıf olduğunuz borçtan dem vurarak icraatsızlığınıza bahane üretmeye çalışmayın. Şimdiye kadar meclise getirdiğiniz tekliflere %98-99 oranında evet dedik. Sırf önümüzü kesiyorlar demagojisini yapmamanız için getirdiğiniz her teklife Cumhur İttifakı olarak evet oyu verdik. Bugünde size Adanamızın 3 milyar 100 milyon tutarında bir emanetini yine evet diyerek teslim ediyoruz. Artık hizmet üretin, Adanalılara ve Adananın geleceğine yatırım yapın. Oturduğunuz makam ağlama makamı değil icraat makamıdır. Bir merkez ilçe belediye başkanı olarak talip olduğunuz o koltuğa oturmadan önce tüm mali tabloyu çok net olarak biliyordunuz. Çözerim, yaparım iddiaları ve vaatleri ile geldiniz ama tek yaptığınız bahanelere, tiyatrolara sığınmak. Adana bunu hak etmiyor'


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER