Zeydan Karalar'ın haksız yere işten çıkarmaları Adana Büyükşehiri 100 Milyon Lira zarara uğratacak

Zeydan Karalar'ın haksız yere işten çıkarmaları Adana Büyükşehiri 100 Milyon Lira zarara uğratacak

Zeydan Karalar  tarafından Adana Büyükşehir Belediyesi’nden çıkarılan 328 kişi mahkeme kararıyla işlerine geri döndü. Haksız yere emekçilerin işlerine son veren Zeydan Karalar'ın bu nedenle belediyeyi milyonlarca lira zarara soktuğu ortaya çıktı.

Adana Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Ozan Gülaçtı; "25 milyon TL kamu zararı kesinleşti. Diğerlerinin mahkeme süreci devam ediyor ve tek tek işe dönüş alıyorlar. Toplam kamu zararı SSK ve diğer giderlerde eklendiğinde 100 milyon TL'yi geçecek" dedi

İŞTE OZAN GÜLAÇTI'NIN O AÇIKLAMALARI

'Sayın Zeydan Karalar ve yönetimi yaklaşık 210 işçi alımı için İŞ-KUR vasıtasıyla ilana çıktı. Ağır vasıta şoföründen, güvenlik görevlisine kadar çeşitli başlıklarda işçi alımı yapılmak isteniyor. Belediyemizin iş gücüne ihtiyacı olduğu net şekilde ilan ediliyor. Göreve geldikten hemen sonra işten çıkarılan, ekmeklerinden edilen binlerce kardeşimizin suçu neydi?

 Biz siyasi soykırım yapıldı derken itiraz eden, hayır çok fazla işçi vardı diyen ya da asılsız şekilde bu kardeşlerimize bankamatikçi damgası vuran ama geçen sürede bunu ispat edemeyen yönetim için ne değişti de işçi ihtiyacı olduğunun farkına varıldı.
İşçi alımı yapılacaksa, bu ihtiyaca vakıf olunduysa neden işlerinden edilen ve mahkemesi devam eden işçi kardeşlerimizden en azından 210 kişi yeniden işlerine iade edilmedi? Amaç iş gücü kazanmak mı yoksa kendi siyasi görüşünüze yakın çevrelerden belediyeye personel almak ya da örtülü seçim ortaklarınıza ödemeniz gereken diyeti onların refere ettiği çeşitli kişileri işe alarak az da olsa ödemek mi?

Bir gece yarısı attığınız kısa bir SMS'le işten çıkardığınız kişi sayısı ASKİ ile birlikte 2 bin ila 3 bin kişi arasında.  Ben hesabı 2 bin kişi üzerinden yapayım ki konuya itiraza mahal bırakmayalım. 

Bu 2 bin kişinin işe iade davaları devam ediyor ve geri dönüş almaları kuvvetle muhtemel. Bu kardeşlerimiz göreve dönerlerse tamamına haksız yere dışarıda tutuldukları şu an itibariyle 8 aylık maaşlarının tamamını ödemek zorunda kalacaksınız. Üstelik iş güçlerinden faydalanmadığınız 8 ayın ücretlerini.

48 MİLYON MAAŞ ÖDEMESİ, 24 MİLYON KIDEM ve 5 MİLYON İHBAR TAZMİNATI

2 bin kişi için; aylık ortalama 3 bin Türk Lirasından 8 aylık maaş ödemesi 48 milyon yani eski para ile 48 trilyon Lira yapıyor. 

Bu kardeşlerimizin yine ortalama 4 yıllık işçiler olduğunu varsayarsak kişi başı 12 bin Türk Lirasından toplam 24 milyon lira yani yine eski parayla 24 trilyon lira da kıdem tazminatları çıkıyor.

4 yıl çalışan birisi için 26 günlük hesaplandığında kişi başı 2600 TL yani genel toplamda 5 milyon 200 bin lira da ihbar tazminatı alacağı oluşuyor.
 
Genel toplamda ortaya çıkan rakam 77 milyon 200 bin yani 77 trilyon 200 milyar Türk Lirası. Bu rakamlara SSK ve diğer vergiler dahil olmadığı gibi kanunun öngördüğü ödeme yapılacak tarihe kadar hesaplanacak olan faizlerde dahil değil.

KAMU ZARARI 100 MİLYONU GEÇECEK

25 milyon TL kamu zararı kesinleşti. Diğerlerinin mahkeme süreci devam ediyor ve tek tek işe dönüş alıyorlar. Toplam kamu zararı SSK ve diğer giderlerde eklendiğinde 100 milyon TL'yi geçecek.

Bu kardeşlerimizi işlerinden edip helal kazançları ile oynuyor, belediyemizin bu insanların işgücünden faydalanmasının önüne geçiyor, siyasi reflekslerle aldığınız bu kararların faturasını da işçi kardeşlerimizle birlikte Adanamıza ve Adanalılara ödetiyorsunuz.

Tüyü bitmemiş yetimin hakkını, Adanamıza onlarca proje kazandıracak büyük bir meblağı yok yere çarçur ediyorsunuz sonra dönüp borç edebiyatı yapıyor, hizmet üretememe anlayışınıza kılıf dikmeye çalışıyorsunuz. Kabul edin ki siz bu işi beceremediniz, beceremiyorsunuz. Büyük harflerle kurduğunuz cümlelerle, süslü söylemlerle, bilbordlarda yayınladığınız sloganlarla ya da kamuoyunu aldattığınız, yapmadan yaptı gibi göstermeye çalıştığınız sözde icraatlarla bir şehir yönetilmiyor, yönetilemez. Bu iş size ne yazık ki on gömlek büyük geliyor.'


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER