FETÖ'nün Maceracısı Murat Yeni'nin 'inkar' oyunu tutmadı!

FETÖ'nün Maceracısı Murat Yeni'nin 'inkar' oyunu tutmadı!

FETÖ yayın organı Samanyolu TV'de 'Maceracı' isimli program sunan FETÖ'cü Murat Yeni, 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Hürriyet yazarı Nedim Şener, Yeni'nin önce itirafçı sonra da inkarcı olarak cezadan kurtulma planını yazdı.

Hürriyet gazetesi yazarı Nedim Şener, FETÖ'cü Yeni'nin önce itirafçı ardından inkarcı olarak cezadan kurtulmayı planladığını ancak mahkeme kararıyla planının nasıl bozulduğunu köşesine taşıdı.

İşte Hürriyet Yazarı Nedim Şener'in, 'Son macerası acı bitti' başlıklı yazısı;

"Fetullahçı Terör Örgütü’nün televizyon kanallarında ‘Maceracı’ adıyla Anadolu kentlerinden programlar yapan Murat Yeni’nin son macerası acı bitti.

Murat Yeni, FETÖ’cülerin yargılandıkları mahkemelerde uyguladığı “Ceza almamak için önce itirafçı ol, sonra inkâr et” taktiğini uyguladı.

Ekranlarda bol bol yemek yemesiyle meşhur olan “Maceracı” Murat Yeni, örgüt üyesi başka kişilerin isimlerini vererek, “etkin pişmanlıktan” yararlanıp 1 yıl 6 ay hapis ve “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması(HAGB)” kararı almayı planladı.

İtirafçı olup FETÖ üyelerinin isimlerini vererek kendini kurtaran Murat Yeni, ikinci adımda hakkında ifade verdiği kişilerle ilgili sözlerini inkâr ederek, o örgüt üyelerini de temize çıkarmayı planlıyordu.

Ancak mahkemeler arasındaki yazışma FETÖ’nün bazı itirafçılarının uyguladığı ve “Maceracı” Murat Yeni’nin de başvurduğu oyunu bozdu. 1 yıl 6 ay hapis ve “hükmün açıklanmasının geriye bırakılması” kararı ile kurtulmayı planlayan Murat Yeni’ye örgüt üyeliğinden 8 yıl 1 ay hapis cezası verildi.

ÖNCE İTİRAFÇI OLDU

Her şey, Nuray Navruz isimli kişinin 20 Ağustos 2017 günü Malatya Cumhuriyet Savcılığı’nda FETÖ’den alınan ifadesiyle başladı. Navruz, Murat Yeni’nin örgüt yararına para toplamak amacıyla toplantılara konuşmacı olarak katıldığını söyledi.

21 Kasım 2018 günü gözaltına alınan Murat Yeni, bir zamanlar cemaat olarak bildiği FETÖ yapılanması hakkında bildiklerini anlatacağını belirterek, itirafçı sıfatıyla “etkin pişmanlıktan” yararlanmak istediğini söyledi.

İfadesinde FETÖ’nün üst düzey yöneticilerinden olan ve medya yapılanma sorumlusu Hidayet Karaca, STV kanalı yöneticisi Rıdvan Kızıltepe isimlerini verdikten sonra şunları anlattı:

“Hatırladığım kadarıyla iki ya da üç kez kanaldaki cemaatin sohbet toplantılarına katıldım. Bu sohbette Kuran okunur, Risale okunur, dini içerikli sohbetler verilir, ardından da yemek yenirdi. Bir-iki kez kanalda gördüğüm şişman, gözlüklü birisinin sohbetine katıldım. Bir keresinde de bir eve sohbete gittiğimi hatırlıyorum. Bu katıldığım sohbet toplantılarına benim dışımda, Sır Kapısı programı yapımcısı Reha Yeprem, tarihçi Talha Uğurluer, sanatçı Gökmen Ürü, programcı Asım Yıldırım, radyocu Asım Bozkuş isimli şahıslar katılırdı.”

TALHA UĞURLUEL’İN ADINI VERDİ

Murat Yeni’nin ifadesinin ardından 10 Aralık 2018 günü Talha Uğurluer de gözaltına alındı.

Murat Yeni’nin ifadesinden sonra Erzincan Cumhuriyet Savcılığı tarafından 21 Ocak 2019 tarihli iddianame ile hakkında dava açıldı.

Dosya, Murat Yeni’nin ikamet adresi olan İstanbul’a yollandı. İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmada Yeni, Emniyet’te, savcılıkta ve tutuklandığı mahkemedeki ifadelerini kabul etti, “etkin pişmanlıktan” da yararlandığı için 11 Nisan 2019 günü cezaevinden tahliye edildi.

“Maceracı” Murat Yeni’nin adını vermesi üzerine gözaltına alınıp tutuklanan Talha Uğurluer hakkında, örgüt üyeliğinden İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Murat Yeni, etkin pişmanlıktan yararlanmak için adını verdiği Talha Uğurluer’in yargılandığı 28. Ağır Ceza Mahkemesi’ne “tanık” olarak çağrıldı.

Murat Yeni, bu kez “tanık” olarak katıldığı 22 Ekim 2019 günü yapılan duruşmada daha önce verdiği ifadeyi inkâr etti, Talha Uğurluer hakkında ise “Sadece tarihçi, gezi ve tur rehberi olarak tanıyorum, bunun dışında bu yapıyla(FETÖ) iltisakına tanık olmadım. Sohbet toplantıları bu yapının düzenlediği toplantılar değildir, cemaat toplantısı değildir. Ancak bunlar tamamen çay ve yemek sohbetidir” dedi.

İTİRAFLARI İNKÂR EDİNCE...

Kendi yargılandığı mahkemede itiraarda bulunan ve etkin pişmanlıktan yararlandığını düşünen Murat Yeni, Talha Uğurluer’in yargılandığı mahkemede itiraarını inkâr ederek onu da kurtarmayı planlıyordu.

Ancak Uğurluer’in yargılandığı 28. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Ekim 2019 günü Murat Yeni’nin yargılandığı 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı göndererek, “Murat Yeni’nin ‘tanık’ olarak verdiği ifade ile ‘sanık” olarak verdiği ifadenin çeliştiğini, ifadesinden döndüğünü” bildirdi.

Murat Yeni hakkında son kararını henüz vermemiş olan 24 Ağır Ceza Mahkemesi de daha önce itirafçı olan Murat Yeni’nin ifadesini inkâr ettiğini dikkate alarak, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırmadı.

Mahkeme, Murat Yeni’ye “FETÖ örgütü üyeliğinden” 8 yıl 1 ay hapis cezası verdi."

Yazının tamamını için tıklayın


NE OLMUŞTU?


"GÖNLÜM PENSİLVANYA'DAKİ İÇİN YANACAK"
İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan yargılama sonucunda, Murat Yeni'nin FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma eyleminin sabit olduğuna, toplamda 8 yıl 1 ay 15 gün hapse mahkum edilmesine hükmetmişti. 

17/25 Aralık süreci sonrası Murat Yeni'nin himmet toplamaya devam ettiği, örgüt adına düzenlenen organizasyonlarda gelirleri artırmak için çalışmalarını sürdürdüğü ayrıca Twitter hesabından, 
'Bank Asya cemaatse, cemaat benim', 'Benim gönlüm Allah adına Pensilvanya'daki güzel yüreği görmek için yanacak. Sende beni fişleyeceksin, eyvallah eksik olma' gibi paylaşımlarda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

ADANA FAALİYETLERİ MERAK EDİLİYOR

Murat Yeni'nin Adana'da da Maceracı isimli programı çektiği biliniyor.  Yeni'nin iddianamede geçen söz konusu terör faaliyetlerini 17/25 FETÖ yargı darbe girişimi sonrası Adana'da kimlerle gerçekleştirdiği merak konusu. 

 

Etiketler:
Maceracı

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER