Selahattin Sekin yazdı; Jeff Flake ve Zeydan Karalar yürek mi yedi?

Selahattin Sekin yazdı; Jeff Flake ve Zeydan Karalar yürek mi yedi?


Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın “Bu hükumeti devirmekle ilgili görevimi yapmak durumundayım” dediği konuşmayı dinlemişsinizdir. 

CHP'li Başkan, seçilmiş iradeyi devirmekle görevli olduğunu açık açık ifade ediyor. 

Cüretkar bir çıkış!

Meydan okuma!

Bay Başkan, Aralık 2018'de aday olarak ismi açıklandığında "Ayrım yapmaksızın herkesin belediye başkanı olacağım." demişti.  Şimdi seçmenin yarıdan fazlasının (%52,59) oy verdiği  Cumhurbaşkanı Erdoğan Başkanlığı'ndaki hükumeti, devirme noktasına taşındı.  

Seçildikten sonra hükumet, Zeydan Karalar'ın önünü hep açtı. 'Belediyenin borcu çok, yapamam' dediği Devlet Bahçeli Köprüsü  (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) yükünü  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı ile 'devireceğim' dediği Hükumet devraldı.  

Kangren haline dönen Sinanpaşa Kentsel dönüşüm projesinde de 'devireceğim' dediği hükumet Zeydan Karalar'ın önünü açtı. Hatta Karalar, bununla ilgili olarak, “Bu işler siyaset üzere işlerdir. CHP’li Büyükşehir Belediyesi ve AK Partili Yüreğir İlçe Belediyesi, Sinanpaşa Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmalarının bir an önce bitirilmesi için birlikte çalışıyor. Bu proje 17 yıl önce Adana Büyükşehir Belediyesi’nce başlatılmış. Ama bu süreci şimdi biz birlikte yürütüyoruz. Atalarımızın dediği gibi birlikten kuvvet doğar” demişti. 

AK Partili Belediye ve Hükumet ile çalışmayı 'birlikten kuvvet doğar' sözleri ile öven Zeydan Karalar, ne oldu da “Bu hükumeti devirmek görevim” noktasına taşındı.  Hani 'Birlikten kuvvet doğar''dı?

Burada bir virgül koyalım ve bu yılın başına gidelim. 

ABD’nin Ankara Büyükelçiliğine atanan Jeffry L. Flake, Ocak 2022’de Türkiye’ye gelerek görevine başladı. 

ABD'nin, bir ülkede ne yapmak istediğini oraya gönderdiği büyükelçilerin özelliklerine bakarak anlarsınız. 

Büyükelçiler, genelde şu kategori mensuplarından seçiliyor; İstihbaratçılar 
Askeri kökenliler ve siyasiler...

Bulunulan ülke ve coğrafyada, İstihbarat toplama, ajanlık faaliyetleri için İstihbaratçılar, askeri operasyonlar için asker kökenliler, siyasi operasyonlar için ise siyasi geçmişi ve yetenekleri öne çıkan Büyükelçiler görevlendirilir. 

Arizona Eyaleti’ni temsilen ABD Senatosu’nda Senatör olarak,
Zimbabve ve Güney Afrika’da misyoner olarak görev yapmış Usta siyasetçi Jeffry L. Flake'in, Türkiye'ye gönderilme sebebi artık herkesin malumu. 


ABD Başkanı'nın herkesin malumu olan konuşmadaki hedefini gerçekleştirmek üzere orkestra şefli olarak Flake, Türkiye'de görevlendirilmiş görünüyor. 

Gelir gelmez bir kaç kilometre ötesindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etmek yerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu ziyaret etti. Yapılan şey ziyaret değil işaretti. 

Flake, 31 Ocak'ta İmamoğlu'nu ziyaret ettikten dört gün sonra Adana'ya geldi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ı ziyaret etti.

O görüşmeden servis edilen fotoğraf ve ikram edilen Adana Kebabı dışında ne yiyip içtiklerini bilmiyoruz.  Bildiğimiz Zeydan Bey'in et işinde çok mahir olduğu. Birlikte kebap dışında yürek yediler mi? Bilemiyoruz elbette..

Yedikleri içtikleri onların olsun, asıl merak ettiğim ne konuştukları.  Flake ve Karalar ikilisinin ortak noktaları siyaset. Yemek boyunca Flake, Arizona anılarını, Zeydan Bey de Adana anılarını anlatmamıştır her halde. Sıcak siyasi gündem konusunda fikir teatisinde bulunmuşlar mıdır acaba? Bilemiyoruz...

Ama bildiğimiz bir şey var ki, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın işaret almış gibi yıl başından bu yana siyasette kullandığı 'uzlaşma dili'ni terk ettiği. 

Adana Büyükşehir Meclisi'nde sık sık meclis üyelerine, 'Mecliste siyaset yapmayın. Burası belediye' diye uyaran Karalar, bulunduğu yerde her fırsatta yıkıcı siyaset yapmaya başladı. 

Bir kaynağım, Başkan Zeydan Karalar'ın Hadırlı'da skandal konuşmadan önce Yüreğir Karşıyaka'da da bire bir aynı konuşmayı yaptığını söyledi. Kaynağım, konuşmayı sosyal medya hesabından canlı izlediğini de ekledi. Dönüp baktığımda söz konusu canlı yayının olmadığını gördüm. Yani CHP'li başkan Hadırlı'dan önce Karşıyaka'da da  “Hükumeti devirmek görevim” demiş. Ama sonra  o sözleri söylediği canlı yayına ait paylaşım uçuvermiş! Hoş! Hadırlı'daki konuşma da uçtu!

Geçen üç yılda Adana'da gözle görülür elle tutulur icraatı olmayan Bay Başkan'ın, aksine Adana'yı 80'li, 90'lı yıllara geri götüren bir tablo sergilediğine şahit oluyoruz.  Sivrisinek sorunu, dökülen ve kara tren gibi duman çıkararak ilerleyen belediye otobüsleri, trafik sorunu vb. pek çok sorunla boğuşuyor Adanalı. 
 
Tablo böyleyken Zeydan Karalar'ın, Adana'da hizmet siyaseti yerine yıkıcı siyaset dilini kullanmaya başlaması başka bir yolu tercih ettiğini gösteriyor. 

Anlaşılan o ki Bay Başkan'ın bu tercihte bulunmasına birileri ön ayak olmuş .

Ben demiyorum. Hadırlı'da yaptığı konuşmada kendisi söylüyor. 'Hükumeti devirmekle ilgili görevimi yapmak durumundayım' derken itiraf ediyor görevlendirildiğini. 

Kim görevlendirdi?

Yürek yemiş gibi kendisini orta yere atan Bay Başkan'ı kim yüreklendirdi?

Bakmayın soru sorduğuma! Aslında her şey ortada. Daha ne diyeyim?


Selahattin Sekin/13 Haziran 2022

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER