Selahattin Sekin yazmıştı; ‘Psikolojik Harekat Uzmanı Mustafa Çay'ı hafife almayın. Ben almıyorum!’

Selahattin Sekin yazmıştı; ‘Psikolojik Harekat  Uzmanı  Mustafa Çay'ı  hafife almayın.  Ben almıyorum!’

MHP’den üç dönem Pozantı’da belediye başkanlığı yapan Mustafa Çay,  Mart 2021'de  Büyükşehir Belediye Meclisinde yaptığı açıklamada; 'Pozantı’da tekrar, kendi irademle aday değilim. Bunu Pozantı’da da söylüyorum, burada da söylüyorum, Ankara’da da söylüyorum. Durum budur' demişti. Çay, geçtiğimiz günlerde MHP'den ayrılıp Yeniden Refah Partisi Adana İl Başkanlığına giderek Parti rozeti taktı. 

Yeniden Refah Partisi Adana İl Başkanlığına giderek Parti rozeti takan Mustafa Çay, YRP'nin Pozantı Belediye Başkan Adayı olacak.  MHP’den üç dönem Pozantı’da belediye başkanlığı yapan Çay'ın bu davranışı yazarımız Gazeteci Selahattin Sekin'in 2021 yılında yazdığı 'Mustafa Çay'ın Çukurova siyaseti' başlıklı o yazıyı akla getirdi.

İŞTE O YAZI

Mustafa Çay'ın Çukurova siyaseti - SELAHATTİN SEKİN

10.04.2021 19:37 | Güncelleme Tarihi: 10.04.2021 19:37


Adanalı onu Pozantı Belediye Başkanı olarak tanıyor. Belediye başkanlığı koltuğunda 3. döneminde iki yılı da geride bıraktı.  Seyhan Belediyesi'nde Zabıta Müdürlüğü görevini de eklediğinizde belediyecilikte 17 yıllık bir geçmiş ve birikime sahip. 

Sadece bu mu?

Değil elbette!

Özgeçmişindeki önemli detay şu; 'Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı Terörle Mücadele Biriminde Ankara-Diyarbakır ve Adana illerinde 18 yıl boyunca Sertifikalı Terör Uzmanı ve Psikolojik Harekat Uzmanı olarak görev yaptı.' (Biyografisinden alıntı) 

18+17 yıl= 35 yıl yapar!

Dile kolay 35 yıl!

56 Yaşında olan Mustafa Çay hakkında bu yazıyı okurken, biyografisinde yer alan 'Psikolojik Harekat Uzmanı' bilgisini aklınızda tutmanızı öneririm.

Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay, geçtiğimiz Şubat Ayı'nda Pozantı'ya tekrar aday olmayacağını, Çukurova Belediye Başkanlığına aday olacağını açıkladı.

Mart Ayı Büyükşehir Belediye Meclisinde açıklaması şu şekilde; 'Pozantı’da tekrar, kendi irademle aday değilim. Bunu Pozantı’da da söylüyorum, burada da söylüyorum, Ankara’da da söylüyorum. Durum budur'

Siyasiler genelde gelecek hedeflerine ilişkin kendilerini bağlayacak net ifadeler kullanmaktan kaçınırlar. Peki ne oldu da Mustafa Çay, siyasi belirsizliklerle dolu bir süreçten geçerken bu kadar net ifadelerle Pozantı Belediye Başkanlığına tekrar aday olmayacağını söyleme lüzumu hissetti?

Mustafa Çay, 'Doğrudur. Çukurova Belediye Başkan aday adaylığımı resmi olarak açıkladım' diyerek koyduğu hedefi bir başka Adana Büyükşehir Belediye meclisinde bir kez daha deklare etti.

Neden?

Ve neden Çukurova?

CHP'nin kalesi kabul edilen Çukurova'da Cumhur İttifakı'nın aldığı/alacağı oy orta yerde dururken neden bile bile elindeki Pozantı'yı bırakıp Çukurova'ya talip oluyor?

Sayın Çay'ın biyografisinden aklınızda tutun dediğim bölümü tam burada yeniden hatırlatayım; 'Psikolojik Harekat Uzmanı'

Aslında Mustafa Çay, kendisinden beklenmeyeni değil, beklenmesi gerekeni yapıyor!

Peki Mustafa Çay gerçekte ne yapıyor?

Öncelikle bu açıklama ile Pozantı'da kendisine karşı dışarıdan gelebilecek yıkıcı muhalefeti minimuma indirdi.  İçerden gelecek muhalefete de 'Rakibiniz değilim. Benimle değil, bir birinizle uğraşın' dedi. 

Burada önemli ayrıntı ise şu; Mustafa Çay'ın FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 15 Temmuz sonrası tutuklanması, yargılanması. 

Mustafa Çay, ağır cezadaki yargılamada beraat etti. Savcı İtiraz etti. Ardından Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2 yıl 1 ay cezaya hükmetti. Dosya halen Yargıtay'da. (Mustafa Çay'ın FETÖ/PDY davası için bir tahlil yapmıyorum. Sadece mevcut durum tespitidir bu.) 

Mustafa Çay, aday yapılıp yapılmayacağı, yapılsa dahi kazanmasının çok zor olduğu Çukurova'ya aday olacağını açıklayıp Pozantı'daki koltuğunu neden bıraksın? sorusunun cevabını merak ediyorum. 

35 yıllık kariyere sahip Adana siyasetinde önemli bir noktada bulunan Psikolojik Harekat Uzmanı Mustafa Çay'ın gerçekten hedefi Çukurova mıdır?
 
Sizi bilmem ama ben tüm bu bilgiler ışığında bu soruya 'HAYIR' cevabını veririm. 

Pozantı deyip geçmeyin! 

Kökleri derinlerde asırlık yemyeşil doğası ve serin havasında dinlenen kurt politikacıların mekanıdır Pozantı. Ve dahi Ankara Adana arasında önemli bir durak. Böyle bir ilçede 3 dönem yıkılmadan siyaset yapmak her babayiğidin harcı değildir. 

İşte bu ve pek çok başka nedenle diyorum ki; Mustafa Çay, bu siyaseti ile uzmanlık alanına yakışan bir manevra yapıyor. Bir taşla bir kaç kuş vurmayı hedefliyor. Önünde görünen/bilinen bariyeri bu yolla aşmayı hedefliyor. 

Sonrası mı?

2024'de henüz 3 yıl var. 

24 saatte bile çok şeyin değiştiği bir siyasi atmosferde kahinlik yapmaya gerek yok. 

Psikolojik Harekat Uzmanı Mustafa Çay'ı hafife almayın. 

Ben almıyorum. Yazar: Selahattin Sekin
Tarih: 10.04.2021 
www.metroturkhaber.com
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER