AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Adana İl Başkanlığında Gündemi Değerlendirdi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik Adana İl Başkanlığında Gündemi Değerlendirdi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin Adana İl Başkanlığını ziyaret etti. Çelik burada yaptığı açıklamada "Tarihimizde ilk defa bir darbe girişimine karşı bütün vatandaşlarımız topyekun direnerek bunu bertaraf etti" dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Adana İl Başkanlığında yaptığı değerlendirmede, 15 Temmuz'un milletin darbe girişimine karşı topyekun direnişinin yıl dönümü olduğunu söyledi.

Çelik, "Dünya demokrasi tarihini temize çekmiş bir direniştir ama aynı zamanda şunu unutmamak gerekir ki bizim ülkemiz darbelerden çok acı çekmiş, çok büyük bedeller ödemiş, çok büyük sıkıntılar çekmiş bir ülkedir. Bütün bu çerçeve açısından baktığınızda tarihimizde ilk defa bir darbe girişimine karşı bütün vatandaşlarımız topyekun direnerek bunu bertaraf etti, alt üst etti." İfadelerini kullandı. 

Yakın zamanda Milli İstihbarat Teşkilatı'nın operasyonlarıyla Fetullahçı Terör Örgütü'nün çeşitli ülkelerdeki üst düzey yöneticilerinin Türkiye'ye getirildiğini hatırlatan Çelik, "Bu örgütün Türkiye karşıtı bir cephe oluşturmak için başka ülkelerde de nasıl diri olduğunu, nasıl kuvvetli olduğunu görüyoruz. O direnişin ardından Fetullahçı Terör Örgütü'nün yabancı odaklar adına Türkiye'deki milli güvenliği bertaraf etmesi, Türkiye'nin milli egemenliğini ortadan kaldırması girişimi bertaraf edildi ama örgütün Türkiye için dünyanın çeşitli yerlerinde oluşturmaya çalıştığı tehdit devam ediyor. Ülkemizle ilgili kara propagandanın pek çoğunun arkasında bunu görüyoruz. Mesela kim bir yerde diyorsa ki, bir yerde haber çıkıyorsa ki 'Türkiye DEAŞ ile iş birliği yapıyor' ya da 'DEAŞ'ın faaliyetlerine göz yumuyor' bu haberin arkasında dünyanın neresinde araştırırsanız araştırın mutlaka Fetullahçı Terör Örgütü çıkar, yani izi bellidir. Türkiye'ye iftira atmak, Türkiye'yi uluslararası kamuoyunda zora düşürmek için özel bir faaliyet içerisindedirler.

Dolayısıyla 15 Temmuz'un yıl dönümü yaklaşırken şehitlerimizi anıyoruz, gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Bu süre içerisinde gazilerimizden de şehadet mertebesine erişenler oldu, bunu her zaman anacağız. Bu bizim milli tarihimizin, demokrasi tarihimizin, milli egemenlik tarihimizin çok önemli bir dönüm noktası ama bunu anarken aynı zamanda o gün verdiğimiz şehitlerin hatırasına layık olmak, ülkemizi bu tip terör örgütlerinin tehdidinden tamamen uzak bir hale getirmek de son derece önemlidir." dedi.

AK Parti Sözcüsü Çelik, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC), 20 Temmuz'da bağımsızlığını kutlayacağını hatırlatarak şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız buraya çok güçlü bir heyetle katılacak. Cumhurbaşkanımızın, bu sene bu kadar güçlü bir heyetle KKTC'deki törenlere katılması son derece önemli. Çünkü KKTC'nin hak ve menfaatlerinin gasp edilmeye çalışıldığı, Rumların bu hak ve menfaatleri gasp etmek için Yunanistan ile birlikte bir sürü provokasyona imza attığı bir dönemde Türkiye Cumhuriyeti, KKTC'nin hak ve menfaatlerinin yanında olduğunu birçok kez tekrarladı. Orada hem sondaj gemilerimizle hem kahraman Deniz Kuvvetlerimizle bayrak göstererek KKTC'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin hak ve menfaatlerini koruyacağımızı net bir şekilde gösterdik.
Maalesef komşumuz Yunanistan, iyi komşuluk ilişkilerine yaraşmayacak şekilde başkalarıyla iş tutan, Türkiye'yi, Avrupa Birliği üzerinden, başka devletler üzerinden köşeye sıkıştırmaya çalışan birtakım aktiviteler yaptı. Netice itibarıyla görüldü ki bunların hiçbiri Türkiye Cumhuriyeti'ni kendi yürüdüğü yoldan herhangi bir şekilde geri çevirmiyor, Cumhurbaşkanımızın kararlı siyasetinde herhangi bir değişiklik olmuyor. Dolayısıyla doğru yol, Cumhurbaşkanımızın, NATO Zirvesi'nde Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'e ifade ettiği gibi sorunların iki devlet arasında çözülmesidir, başka devletlerin buraya karıştırılmamasıdır. Tabii Miçotakis 'Bu yaz daha yumuşak geçecek' şeklinde bir ifadede bulundu. Umarız buna uyulur. Ama işte turizm sezonunda, 1989'daki Atina Mutabakat Muhtırası'ndan beri yapılmayan bu, orada bir tatbikat ilan etmek gibisinden bir yanlış, 15 Eylül'e kadar aslında bunu yapmamaları gerekiyordu ama yapmış oldular. Türkiye de buna karşılık Navtex ilan etti. Umarım bundan daha ileri birtakım provokatif adımlar atmazlar."

Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik provokatif açıklamalar yapıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sayın Cumhurbaşkanımıza dönük olarak dünyada ve Türkiye'de maalesef son derece provokatif açıklamalar yapılmaya devam ediliyor. Bunlara en güçlü şekilde cevap veriyoruz. En güçlü cevap aslında teşkilatlarımızın yaptığı faaliyetlerdir. Cumhurbaşkanımızın gittiği her yerde teşkilatlarımızın o dinamizmi, diriliği bunu net bir şekilde gösteriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız en son Diyarbakır'a gittiğinde, Diyarbakır annelerini ziyareti son derece kıymetli oldu. Orada gençlerle buluşmasında verdiği mesajlar son derece önemli, onu bütün Türkiye dinledi. Adana'da da gençlik kollarımız, Diyarbakır'daki o tabloya uygun bir şekilde biz de buradayız diyerekten aynı desteği ve çalışma azmini ortaya koyacaklarını göstermiş oldular." dedi. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER