CHP’li kadınlar ‘eşit yaşam’ talebini haykırdı

CHP’li kadınlar ‘eşit yaşam’ talebini haykırdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, “Yaşamımızı kontrol altına almak isteyenlere buradan sesleniyoruz: İsyan eden, kurtuluşu kadın dayanışmasında ve örgütlenmesinde bulan biz kadınları susturamazsınız korkutamazsınız.  Çünkü yaşamak istiyoruz ve özgürce, insanca eşit bir şekilde yaşam için mücadele edeceğiz. El ele verip sesimizi yükselteceğiz” dedi.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Seyhan Belediyesi Barış Anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasına CHP İl Başkanı Mehmet Çelebi, Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin, Ayhan Barut, Orhan Sümer, Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları başkanları, kadın örgütlerinin temsilcileri, partili kadınlar ve yurttaşlar katıldı. 

İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, 163 yıl önce daha iyi çalışma koşulları için greve giden, ancak maruz kaldıkları polis şiddeti sonucunda yanarak can veren New York’lu 129 kadın işçiyi anarak sözlerine başladı. 

Yılmaz,”Bugün New York’lu 129 kadın işçinin şahsında, geçmişte ve günümüzde hak mücadelesi veren; kadınları, işçileri, yoksulları, ezilenleri, emekçileri anmanın, mücadele azmimizi törpülemenin günü. Bugün kadının; kaç çocuk doğuracağından nasıl doğuracağına, sokakta ne giyip ne giyemeyeceğine, hangi sokağa, saat kaçta çıkabileceğine, gülüp gülemeyeceğine, konuşup konuşamayacağına, çalışıp çalışamayacağına, hangi işi yapıp hangisini yapamayacağına, karışanlara ‘sana ne’ deme günü. Bugün Kadını; toplumsal yaşamdan çekmeye çalışanlara, kadını çalışma yaşamının dışına çıkarmak isteyenlere, bedeni üzerinde hak iddia edenlere, birey olarak değil; eş, anne, namus öznesi olarak görenlere, kadın erkek eşitliğinin ne demek olduğunu anlamazdan gelip “fıtrata ters” diyenlere, ‘hadi oradan’ deme günü. Bugün kadını; cinsel şiddetin mağduru yapanlara, eğitim hayatının dışında bırakanlara, çocuk yaşta evlendirmeye çalışanlara, çalışma hayatında sömürenlere, eşit emeğine eşit ücret vermeyenlere, siyasal yaşamda geri mevzilere atmaya, dar alanlara sıkıştırmaya çalışanlara, ‘hayır’ deme günü” diye konuştu. 

Kadının kimliği, bedeni, özgürlüğü üzerinden yürütülen baskı ve şiddete her gün yüzlerce korkunç örnekle tanık olduklarını dile getiren Yılmaz, “Biz çok şey istemiyoruz. Biz; eşit, adil, insan onuruna yaraşır, barış içinde yaşayacağımız bir ülke istiyoruz! Vermezlerse alacağız! Kadınlar için yaşamsal olan 6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamamak için her yolu denediler, deniyorlar. Tartışmaya açıyorlar, izin vermeyeceğiz! Ama biz kadınlar hiçbir zaman buna sessiz kalmayacağız.  Özgürlük, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

“Kadınlar olarak bizim olmayan bu krizin yükünü, bize reva görülen yoksulluğu, şiddeti ve eşitsizliği, bize biçilen rolleri kabul etmiyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Yılmaz, kadınların yaşamını kontrol altına almak isteyenlere şöyle seslendi:

“İsyan eden, kurtuluşu kadın dayanışmasında ve örgütlenmesinde bulan biz kadınları susturamazsınız korkutamazsınız.  Çünkü yaşamak istiyoruz ve özgürce, insanca eşit bir şekilde yaşam için mücadele edeceğiz. El ele verip sesimizi yükselteceğiz. Bizi düşman eden yalanlara değil, birleştiren gerçeğimize ses vereceğiz. Çünkü paylaştıkça çoğalacağız, çoğaldıkça güçleneceğiz, güçlendikçe değiştireceğiz. Daha güzel bir gelecek,  daha demokratik bir memleket, daha aydınlık yarınlar, ancak biz emekçi kadınların yeni başarı hikayeleriyle mümkün olacak.” 


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER