Adana’nın Gururu ‘1.5 Adana’ Şehre Yine Ödülle Döndü…

Adana’nın Gururu ‘1.5 Adana’ Şehre Yine Ödülle Döndü…

Çukurova Üniversitesinin Adana’ya mal olmuş markası ‘1.5 Adana’ isimli elektrikli aracı yine ödülleri topladı.

Çukurova Elektromobil Takımı ‘1.5 Adana’ adlı araçlarıyla TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları'nda %100 yerliliğinden dolayı Yerli Ürün Teşvik Ödülünü kazandı. Ayrıca TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından da “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü” verildi. Takımını yalnız bırakmayarak yarışma boyunca yanlarında olan Rektör Prof. Dr. Meryem Tuncel, her yıl başarılarına yenilerini ekleyerek şehrin adını tüm dünyaya duyuran Çukurova Üniversitesi Elektromobil Takımı’na başta yerel yönetimler olmak üzere Adanalı tüm kurum ve kuruluşların destek vereceğine inandığını söyledi.

 

TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK tarafından düzenlenen Uluslararası Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları 65 takımın katılımıyla Körfez Pisti’nde gerçekleştirildi. Çukurova Üniversitesini ve Adana’yı temsilen “1.5 Adana” adlı araçlarıyla yarışlara Çukurova Elektromobil Takımı katıldı.

 

Tamamen Yerli ve Milli

Teknik tasarım final raporunda 1. olan Çukurova Elektromobil Takımı, teknik kontrolleri de başarıyla tamamlayarak final yarışlarına katılmaya hak kazandı. Tasarımı ve üretimi özgün olarak Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrencileri tarafından gerçekleştirilen elektrikli araçta batarya hariç tüm ürünler yine öğrenciler tarafından üretildi. Araçta başlıca motor, motor sürücüsü, batarya yönetim sistemi, yerleşik şarj birimi, telemetri, araç kontrol sistemi, batarya paketlemesi, otomatik kilit mekanizması, direksiyon sistemi, kapı mekanizması, araç şasi ve gövdesi takım tarafından yerli olarak imal edildi. Yarışlara katılmak için zorunlu olan parçaların yanı sıra opsiyonel parçaları da üreten Çukurova Elektromobil Takımı aynı zamanda yerlilik ödülünün de güçlü adayları arasında yer aldı.

 

Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü’nü Aldı

Çukurova Elektromobil Takımı’na sene içerisinde gerçekleştirdiği örnek ve teşvik edici faaliyetlerden dolayı, yarışlardan önce TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Ödülü” verildi.

 

Rektör Prof. Dr. Tuncel: “1.5 Adana, Artık Bir Adana Markası. Bu Markaya Sahip Çıkalım”

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel öğrencileri yarışlarda yalnız bırakmadı. Prof. Dr. Tuncel takıma destek için Kocaeli Körfez Pisti’ndeydi. Prof. Dr. Tuncel, final yarışları öncesinde Körfez Pisti’ne gelerek Çukurova Elektromobil Takımı’na başarı dileklerini iletti.  

Rektör Prof. Dr. Tuncel Çukurova Elektromobil Takımı’nın yapıp dünyaya tanıttığı 1.5 Adana isimli aracın artık şehre mal olarak bir Adana markası haline geldiğini söyledi.

 

“Yerel Kurum ve Kuruluşlardan Sponsorluk Desteği Bekliyoruz”

Her yıl başarılarına yenilerini ekleyen takıma ve araca, başta yerel yönetimler olmak üzere tüm şehrin destek vereceğinden şüphesi olmadığını ifade eden Prof. Dr. Tuncel, “Çukurova Üniversitesinden doğan 1.5 Adana, artık bir Adana markası konumuna geldi. TEKNOFEST gibi önemli bir yarışmada dereceler alarak dikkatleri üzerine çeken bir markaya Adana’nın, Adanalıların sahip çıkacağına yürekten inanıyorum. Yarışlara katılan diğer takımlara özellikle kendi şehirlerinin belediyelerinin sponsor olduğuna tanık olduk. Aynı desteği bizde kendi şehrimizin yerel yönetimlerinden bekliyoruz.  Geleceğin teknolojisini bilim ışığında gece gündüz demeden çalışarak ortaya koyan sevgili öğrencilerimiz ve başta danışmanları Prof. Dr. Hüseyin Akıllı hocamız olmak üzere başarıda emeği geçen tüm akademisyenlerimize bu markayı Adana’ya kazandırdıkları için teşekkür ederim.” dedi. 

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER