5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali “Coğrafya Lezzettir”

5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali “Coğrafya Lezzettir”

5. Uluslararası Adana Lezzet Festivali, bu yıl “Coğrafya Lezzettir” temasıyla 8-10 Ekim tarihlerinde ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor. Adana mutfağının tanıtımının yanı sıra bu eşsiz kültür mirasının gelecek nesillere aktarılması için bir çok farklı etkinlik düzenleniyor.Festivalde Adana’nın Gastronomi Destinasyonu olarak konumlanma stratejisine paralel birçok farklı başlık dikkat çekiyor.


Adana’nın güçlü tarım, ekolojik ve gastronomik turizm potansiyeline dikkat çeken  festival konferanslarında dünya ile paralel geridönüşüm, sürdürülebilirlik, pandemi koşullarında gıdaya erişim, trendler ve Adana gastronomi kültürüne ait birçok başlık ve ilginç konuşmacılar sahne alıyor.  

Bu yıl festival sahnesinde olacak her bir başlık bütünselliği yansıtabilme hedefiyle bir araya getirildi. Birbirinden değerli yerel, ulusal ve uluslararası şefler kadar Rusya, İtalya, Lübnan ve Yunanistan’dan gelen konuk şeflerle ortak lezzetlerimiz yeniden yorumlanacak. Adana’nın ikonik lezzetlerinden kaybolmaya yüz tutmuş tariflere, gastrodiplomasiden gıdanın yaşamı iyileştirici gücüne uzun bir yolculuğa çıkılacak.

COĞRAFYA LEZZETİR

Coğrafya Lezzettir teması altında bir araya gelen onlarca isim dünü, bugünü ve Adana mutfağının sürdürülebilirliği için geleceği inşa edecek konuları özgün bir yaklaşımla ele alacak. Bu kapsamda, festivalin birinci günü, Adana Lezzet Festivali Gastronomi Konferansı’nda ev sahibi konuşmacılar arasında yer alan Tasarımcı ve Araştırmacı Gönül Paksoy ve Şef Murat Deniz Temel “Özgünlük, Hafıza, Gelecek” başlığında ilhamını bu topraklardan alan ve dünyaya taşıyanların hikayesini aktaracak. Gıdanın Geleceği Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık tarafından aktarılıyor.

Pandemi Koşullarında Gastronomi Turizmi paneline Müge Akgün moderatörlüğünde TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, Turofed Yönetim Kurulu Üyesi ve ÇUKTOB Başkanı Tayyar Zaimoğlu, TÜRES Kurucusu ve Genel Başkanı (Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği) Ramazan Bingöl katılıyor.

Bu yıl festivalde işlenecek farklı konu başlıklarından biri ise gastronominin toplumları iyileştirici gücünü ortaya çıkartan sosyal gastronomi projeleri. Sosyal gastronomi alanında dünyanın en iyi ilk 10 şefi arasında yer alan Şef ve Sosyal Girişimci Ebru Baybara Demir’in yürüttüğü “Yaşamı İyileştiriyoruz” projesi, gıdanın topraktan toprağa bitmeyen iyileştirici ve besleyici gücünü aktaracak.


Prof. Dr. Taylan Kümeli Adana’nın şifalı ve özgün içecekleri kaynar, aşlama ve şalgamı gündeme taşıyacak. Festivalde Anadolu mutfağının yaşatılması misyonu ile çalışmalarına devam eden, Halk Mutfakları Araştırmacısı Adnan Şahin, 2 gün boyunca Anadolu’nun Lezzet Ustaları’nı sahnesinde ağırlayacak.

Türk mutfağının ikonik lezzetlerinden Adana Kebabı bu yıl Siyaset Bilimci Anna Maria Beyluni tarafından gastrodiplomasi açısından farklı bir bakış açısı ile değerlendirecek.

Festivalde Yeni Gelecek başlığı ile araştırmacı ve trend uzmanı Nurhan Keeler, gastronomideki yeni trendleri ve yol haritalarını paylaşacak.

Gastronomi Turisti Ne Bekliyor? Tuba Şatana moderatörlüğünde Şef Koray Türk, Big Chefs Mutfak Koordinatörü Murat Aslan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi MSM (Mutfak Sanatları Merkezi) Başkanı şef Doğa Çitçi ile gerçekleşecek. Panelde yabancı ve yerli turistlerin beklentisi, turizm bölgelerin hizmet, hijyen ve taksi ulaşımı gibi konuları detaylı bir şekilde ilk kez ele alınacak.

Konferansın ilgi çekici bir diğer gündemi ise dünyada hızla yaygınlaşan, “iyi, temiz ve adil gıda” mottosuyla geleneksel gıda üretiminin  önemine odaklı Slowfood hareketinin Adana ve çevresindeki yansımaları. Nilhan Aras moderatörlüğünde Pırıl Bilici, Yasmina Lokmanoğlu, Kenan Yurttagül’ün yorumlarıyla gündeme gelecek.

Gıda Mühendisi ve Arkeolog Ahmet Uhri, Hititlerden bugüne Adana kebap tarihini bilinmeyenleri ile anlatacak. İtalya’dan Tadımcı ve Yazar Elvan Uysal Bottoni ile yeni hasat zeytinyağı tadımı yapılacak.

Festivalin ikinci gününde Japonya’da kutsanmış yiyecekler ve içecekler Günseli Kato’nun keyifli sunumu ile ziyaretçilerle paylaşılacak. Festivalde Adana’nın Sınırlarının Aşan Gastronomi Markaları da Şeyda Taluk’un moderatörlüğünde gündeme gelecek. Panelde 1995 yılından bu yana Türkiye’de bal sektöründeki lider markalardan biri olan Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen, seyyar tezgâhtan börek imparatorluğu kuran Levent Börek’in kurucusu Levent Tamtürek ve 65 yılı aşan tarihiyle Madenci Kahve’nin yönetim kurulu üyesi Sedef Madenci markalarının sınır aşan hikayelerini paylaşacak.

Bu yıl festivalde Adana Gastronomisinde Kadınlar da konuşulacak. Ebru Köktürk Koralı’nın moderatörlüğünde gerçekleşecek panelde Prof. Dr. Oya Berkay Karaca, Bedia Gücüm, Zeynep Kırılmış ve Kübra Yüzüncüyıl yer alacak. Lokman Hekimin İzinde panelinde ise Moleküler Biyoloji ve Genetik Mühendisi Melis Durasi moderatörlüğünde aromatik bitkilerin geçmişten günümüze kullanımı ve etkileri, tat lezzet ilişkisi Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Halil Çakan, Özge Samancı ve Şef Melda Farimaz ile gündeme gelecek.  

LEZZET SAHNESİ YİNE ÇOK RENKLİ

18 şefin, 12 farklı oturumla sahnede olacağı Lezzet Sahnesi’nde fine dining, imza yemekler ve Anadolu mutfakları ilham veren sunumlarla ziyaretçilerle buluşacak. Rusya, İtalya, Lübnan ve Yunanistan’dan gelen konuk şeflerin ortak lezzetleri yeniden yorumlayacağı sahnede Eyüp Kemal Sevinç, Elif Edes, Sinem Özler, Hazer Amani, Erich Ruppen, Nikolay Batatov, Makhach Vagabov, Mehmet Yalçınkaya, Somer Sivrioğlu, Burak Zafer Sırmaçekici, Asuman Kerkes, Melih Demirel, Deniz Şahin, Sinem Çapraz, Aydın Demir, Umut Karakuş, gibi isimler yer alıyor.

Lezzet Sahnesi’nin bu seneki yıldızı Adana’nın Coğrafi İşaretli Ürünleri olacak. Adana mutfağının en özel lezzetleri farklı tekniklerle iddialı şefler tarafından yeniden yorumlanacak. Lezzet Sahnesi’nde diğer bir tema ise ‘Sokak Lezzetlerine Şef Dokunuşu’. Son yıllarda özellikle genç ve yaratıcı şeflerin ilgi alanına giren sakatatlar, yeni tariflerle buluşacak. Ayfer Yavi – Mehmet Yaşin “Böreğin Yolculuğu”nu aktarırken Sahrap Soysal’ın rengi ve neşesi her zamanki gibi sahnede olacak.

SAHNE YENİ USTALARIN

Festivalin bu yılki ilklerinde genç şeflerin Adana kebabı ustalık eğitimi de yer alıyor. Türkiye genelinde gastronomi ve mutfak sanatları fakültelerinde öğrenim gören 21 öğrenci Adana Ticaret Odası iş birliğiyle düzenlenen eğitimler sonucunda sahip olacakları sertifika ile tescilli Adana kebabı ustası olacaklar. Festivalin 1’inci gününde eğitimlerini tamamlayacak olan öğrenciler ertesi gün en iyi Adana kebabını yapmak için kolları sıvayacak. Genç şefleri Adana yemek kültürü ve ürünleri ile tanıştırmak, Adana mutfak gönüllüsü olarak meslek hayatlarına başlamaları hedefiyle düzenlenen eğitimlerde proje sahne yönetimini şef Türev Uludağ üstlenecek.

Adana Mutfak Atölyesi ise az bilinen 40’a yakın tarifi Adanalı usta şeflerle düzenlenen atölye çalışması  ile günümüz mutfak tarifleri arasında yer alacak bir uygulama olacak.

TÜRKİYE’NİN İLK ATIKSIZ FESTİVALİ

Festival aynı zamanda Türkiye’de bir ilke imza atacak. Festival boyunca meydana gelen atıkların geri dönüşümü ile bu yıl Adana Lezzet Festivali, Türkiye’nin ilk atıksız festivalini gerçekleştirecek. Adana Valiliği tarafından gerçekleştirilen festivalin atık yönetimi Adana Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm ilçe belediyelerin destekleriyle düzenlenecek.

 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER