Adana’dan sekiz öğrencinin Darüşşafaka’daki eğitim yolculuğu başladı

Adana’dan sekiz öğrencinin Darüşşafaka’daki eğitim yolculuğu başladı

Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından Darüşşafaka’ya 2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda Adana’dan sekiz öğrenci katıldı. 

Emrah, Özlem, Taylan, Serdar Kayra, Muhammed Samed, Yiğit Emir ve Ela ismindeki sekiz öğrencinin Darüşşafaka Eğitim Kurumları’ndaki sekiz yıllık tam burslu, yatılı, nitelikli eğitim yolculuğu başladı. 

Annesi ve/veya babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli öğrencilere 8 yıl tam burslu ve yatılı kolej eğitimi sunan Darüşşafaka, 1.000’e yakın öğrencisiyle yeni ders yılına başladı. “Eğitimde Fırsat Eşitliği” misyonuyla çağın en ileri eğitim olanaklarını öğrencilerine sunan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na bu yıl 47 ilden 149 yeni öğrenci katıldı.

Geçtiğimiz mayıs ayında yapılan Darüşşafaka Giriş Sınavı’nda başarılı olan, ardından gerçekleştirilen mali durum araştırması ve sağlık kurulu süreçlerinden geçerek Darüşşafaka’da okumaya hak kazanan 149 öğrencinin sekizi ise Adanalı…

5. sınıftan başlayarak liseden mezun oluncaya kadar sekiz yıl boyunca tam burslu, yatılı, İngilizce ağırlıklı nitelikli eğitim hakkı kazanan Emrah, Özlem, Ela, Taylan, Serdar Kayra, Muhammed Samed, Yiğit Emir ve Ela koşullara uyan tüm öğrencileri Darüşşafaka Giriş Sınavı’na katılmaya davet ediyor. 

Tüm faaliyetlerinin temeline çağdaş, akılcı, eşitlikçi bir eğitim modelini koyan Darüşşafaka; öğrencilerine yeteneklerini keşfedip geliştirecekleri bir eğitim ortamı sunuyor. Bugün Darüşşafaka’da sınıflar 20 öğrenciden oluşuyor ve öğretmen başına ortalama beş öğrenci düşüyor. Dijital dönüşüm temelinde her öğrenci ve öğretmene tablet veriliyor. Türkiye’nin ortaöğrenim düzeyinde ilk robot takımını kuran, yapay zekâ sınıfını ve ilk Tekno Girişimcilik Gençlik Merkezi’ni açan, ilk 3D Printer Atölye ve Yarışması’nı düzenleyen Darüşşafaka’da öğrenciler; STEM (Science, Technology, Engineering and Math), kodlama, girişimcilik, dijital dönüşüm eğitimleriyle akademik olarak tam donanımlı entelektüel yetiştirilmekle birlikte 21. yüzyıl becerileriyle donatılıyor.

70’e yakın farklı kategori ve başlıkta sunulan Yetenek Atölyeleri sayesinde öğrenciler, sosyal becerilerini ve yeteneklerini geliştirme fırsatı yakalıyorlar. Aldıkları çok yönlü eğitimler sayesinde, sosyal ve kültürel anlamda tam donanımlı bireyler olarak yetişiyorlar.

Adanalı Ela’nın hedefi diş hekimi olmak

Darüşşafaka’daki ilk günlerinde zorlansa da kısa sürede okula alıştığını belirten Adanalı Ela, “Çünkü burası artık benim ikinci yuvam… Öğretmenlerimiz dersleri çok iyi anlatıyor, dersi derste öğreniyorum. İlk günler derslerin akıllı tahta ve tabletle işlenmesi bana çok değişik gelmişti ama hiç zorlanmadım. Darüşşafaka sınavına katılan tüm öğrenciler ellerinden geleni yapsınlar, çünkü burası için değer.” dedi.

Geleceğin bilim insanı Adanalı Serdar Kayra olacak

Daha önce hiç bu kadar büyük bir okul görmediğini söyleyen Adanalı Serdar Kayra, “İlk günler kampüsün içinde kayboluyordum.  Gelecekte bilim insanı ya da mühendis olmak istiyorum. Darüşşafaka’nın verdiği eğitimle de bunu başaracağıma inanıyorum. Darüşşafaka’nın koşullarını taşıyan tüm öğrenciler, buradaki eğitim fırsatını kaçırmamalı…” diye konuştu. 
 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER