Dt. Güler, “Türkiye’nin 360 ilçesinde diş hekimi muayenehanesi yok”

Dt. Güler, “Türkiye’nin 360 ilçesinde diş hekimi muayenehanesi yok”

Türkiye’nin 360 ilçesinde diş hekimi muayenehanesi bulunmadığını ifade eden Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, “Adanamızın Pozantı, Karaisalı ve Yumurtalık’ta da özelde çalışan diş hekimi yok. Bu ilçelerde yaşayan insanlar ağız diş tedavileri için kilometrelerce yol kat etmekte, ya diş ağrısı çekmekte ya da diş kaybı yaşamaktadır” dedi.

İnsanların tedavi olup, diş kaybı yaşamamasının bir insanlık hakkı olduğunu söyleyen Adana Diş Hekimleri Odası Başkanı Dt. Fatih Güler, yaptığı açıklamada “Türkiye’de 360 tane ilçede özelde çalışan diş hekimi yoktur. Bu da bu ilçelerde yaşayan insanların ağız diş sağlığı hizmeti almakları için kilometrelerce yol gitmesine sebep olmaktadır. Gitmeyenler ise ağrıyı çekmeye devam etmekte ardından da diş kayıpları yaşamaktadır. Aslında Türkiye’de diş hekimi azlığı değil, diş hekimi fazlalığı vardır. Öyle ki hızla artan kontenjanlar, hızla artan fakülte sayılarına bakıldığında yeni mezunlarla da bu sayı daha da artacaktır. Bir tarafta yığılma varken bir tarafta diş hekimi muayenehane olmaması manidardır. Çözüm diş hekimi muayenehanelerinin bir planlama dahilinde olmasıdır. Nüfusa dayalı bir sistem oluşturulursa diş hekimi muayenehanesi olmayan ilçe kalmayacağı gibi merkezde de yığılma olmayacaktır.”


BAKANLIK KORUYUCU SAĞLIK HİZMETİNİ ÖZELDEN ALMALIDIR

Adana’da da merkezde ciddi anlamda bir diş hekimi popülasyonu oluşmasına rağmen Pozantı’da, Karaisalı’da, Yumurtalık’ta özelde çalışan diş hekimi olmamasına vurgu yapan Başkan Dt. Güler, “Bunun çözümü; Sağlık Bakanlığı’nın, belli yaş gruplarında (0-12 olabilir, 0-18 yaş olabilir) koruyucu hekimlik yönünde hizmet satın alarak bu hizmet planlaması üzerinden de nüfusa planlı diş hekimi dağılımını yaparak diş hekimlerinin ülke sathında dengeli dağılımını sağlayabilir. Bizim Sağlık Bakanlığı’na, Çalışma bakanına, Sosyal Güvenlik Kurumuna çağrımız; koruyucu hekimliği özelden hizmet alarak diş hekiminin tüm ülkeye dengeli bir şekilde yayılımını sağlamasıdır. Aksi halde kent merkezlerinde biriken Diş Hekimlerinin önemli bir kısmı da önümüzdeki günlerde işsizlik problemi çekmeye mahküm olacaktır. Bu sorun biran önce çözülmelidir.” diye konuştu.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER