Elekarışmaz, "İnternette satılan ürünlerle insan sağlığı ile oynanabilmektedir"

Elekarışmaz, "İnternette satılan ürünlerle insan sağlığı ile oynanabilmektedir"

Adana Eczacı Odası (ADEO) Eğitim Komisyonunca ‘“Doğru Bitkisel Tıbbi Ürün Seçme Rehberi” söyleşisi düzenlendi. Söyleşiye Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada konuşmacı olarak katıldı.

Adana Eczacı Odası’nda gerçekleştirilen, eczacıların yoğun ilgi gösterdiği söyleşinin açılış konuşmasını yapan ADEO Yönetim Kurulu Üyesi Ecz. Ezgi Elekarışmaz, “Doğru bitkisel Tıbbi Ürünlerin kalite ve güvenilirliği mutlaka sorgulanmalıdır. Doğru ve vücudunuzun ihtiyacı olan ürünü kullanabilmek icin eczacılar tarafından içeriği incelenerek raflarda yerini alan güvenilir ürünlerin kullanılması gerekmektedir. İnternette satılan ürünlerle insan sağlığı ile oynanabilmektedir. Eğitim komisyonumuz mesleki gelişim ve farklılıkları farklı konuklarla meslektaşlarımıza anlatmaya devam edecektir. Bu anlamda değerli bilgilerini bizlerle paylaşan Prof.Dr. Erdem Yeşilada’ya şimdiden teşekkür ediyorum” dedi.


“DOĞRU BİTKİSEL TIBBİ ÜRÜN SEÇME REHBERİ”

Tüm dünyada, güncel tedavi yaklaşımlarının beklentilerin karşılanmasında yetersiz kalması ve ortaya çıkan riskler nedeniyle Bitkisel Tıbbi Ürünlere (BTÜ) belirgin bir talep artışı gözlemlendiğini ifade eden Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Fitoterapi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada, eczacılara yönelik yaptığı bilgilendirme de “Ancak mevcut mevzuatların ve denetimlerin yetersiz kalması nedeniyle piyasadaki BTÜ’lerde kalite sorunları dikkat çekici boyutlara ulaşmıştır. Bu koşullar altında insanların etkili, kaliteli ve güvenilir BTÜ’lere erişebilmesi için görev biz eczacılara düşmektedir. Eczanelerimizin raflarına koyacağımız BTÜ’leri seçerken güzel ambalaj, uygun fiyat gibi parametreler yerine ürünün etkinlik, kalite ve güvenilirliğine ilişkin özellikleri sorgulanmalıdır.” 


“Bitkisel Tıbbi Ürünlerin (BTÜ) kalitesi tarladan başlayarak farmasötik form haline dönüştürüldüğü uzun süreçte ne derecede uluslararası kalite parametrelerinin (GAP, GMP, vd.) sağlanabilmesi ile belirlenir. Ancak değerlendirmeye alınacak öncelikli kriterlerden başında firma güvenilirliği gelmelidir. Mesela, ürünün Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı olarak lanse edilmesi, FDA’in BTÜ’lerle ilişkin kontrolü 1994’de U.S. Senato kararı ile yasaklandığından, firma güvenilirliği konusunda olumsuz bir algı yaratmalıdır [Üretim tesisinin FDA onaylı olması, BTÜ’nün de onaylı olması anlamına gelmez]. 

Güncel Fitoterapi kavramında en önemli kriterlerinden biri ürün içeriğinin etken madde veya işaretleyici bileşen bakımından standardizasyonudur. BTÜ etkinliği ancak içerisindeki etken madde miktarının belirli sınırlar çerçevesinde sürekli olarak sağlanması ile mümkündür.  Özellikle ekstraksiyonda çözücü seçiminde etken maddeyi ne derecede tüketebildiği BTÜ etkinliğinde belirleyici olmaktadır.” 


“BTÜ değerlendirmelerinde diğer önemli bir parametre ise formülasyonlar içerisindeki bileşenlerin biyolojik etkileri ve birbirleri ile farmakolojik etkileşimleri konusunda ne derece bilimsel kanıtlar sağlanabildiğidir. Bu etkileşimler hesaplanmadan gelişigüzel yapılan karışımlar etkisiz, hatta zararlı olabilmektedir. Özellikle çok bileşenli formülasyonlarda bu konuya dikkat edilmelidir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından katılımcı eczacıların merak ettiği soruları yanıt buldu.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER