Handan Narin Kızıltan'ın İkinci Kişisel Sergisi İzleyici İle Buluşuyor

Handan Narin Kızıltan'ın İkinci Kişisel Sergisi İzleyici İle Buluşuyor

İlk kişisel sergisinde Haziran’ı ve ayçiçeklerini ön plana çıkaran sanatçı bu sergisinde baharın uyanışının habercisi olan gelincik çiçeğinin narin yapısına karşın topraktan aldığı güçlü gövdenin karşıtlığını izleyici ile buluşturuyor.

Handan Narin Kızıltan, bu sergisinde yine doğayı çalışmalarının merkezine alıyor. Birinci kişisel sergisinde Haziran ayını ve ayçiçeklerini ön plana çıkaran sanatçı bu sergide baharın uyanışının habercisi olan gelincik çiçeğinin narin yapısına karşın topraktan aldığı güçlü gövdenin karşıtlığını izleyici ile buluşturuyor. Sanatçı, her ne kadar gelincik çiçeklerinin çevresinde kır detaylarını betimlemeyi amaçlıyor gibi görünse de esasında belirgin bir biçimsel tavır ve sorgulama da açıkça görünmektedir.  

Sıcak-soğuk renk karşıtlığı, komplementer kontrast, nicelik kontrastı gibi farklı renk ilişkilerini bir araya getiriyor.  Bu kontrast ilişkiler, gelincik çiçeğinin vurgusunu artırırken, izlemenin rotasını da belirliyor.  Cesur boya uygulamaları ve geniş, görünür fırça darbelerini kullanmaya duyduğu güçlü eğilim ve dramatik bir bulutlu gökyüzü onun çağdaş empresyonist ve ekspresyonist yaklaşımlar arasında dolanmasını,  peyzaj detaylarının canlı ve çekici hale gelmesini sağlıyor. Derin kırmızı renkteki gelincikleri çevreleyen koyu yeşil renk ya da mavilere, morlara yaklaşan gri arka planı mekâna zarif ama aynı zamanda dramatik, karamsar bir atmosfer katıyor.

Handan Narin Kızıltan kimdir?

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'nde doktor araştırma görevlisi olarak çalışan Handan Narin Kızıltan, ulusal ve uluslararası dergilerde sanat eğitimi alanında pek çok araştırma yayımlamıştır. Birçok ulusal ve uluslararası sergilere katılmıştır. Görsel sanatlar eğitimcisi olarak sanat eğitimi öğrencilerinin sanatsal beceri ve yeterliliklerinin geliştirilmesi, görsel sanatlarda informel öğrenme alanları, sanat uygulamalarında araştırma yöntemleri ve görsel sanatlar eğitimini zenginleştiren etkinlikler üzerinde çalışmaktadır. Resimlerinde rengi cesur bir biçimde kullanan sanatçı, doygun komplementer renklerin ilişkisini doğadan seçtiği kesitler üzerinde araştırmaktadır.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER