Metro'nun ikinci etabı Karalar'a kısmet olacak mı? - FATMA İNCİ GÜL

20.02.2024 18:39 | Güncelleme Tarihi: 20.02.2024 18:39

Adana, ne yazık ki geçmişten günümüze kadar kent içi ulaşım konusunda hep sorunlu, sıkıntılı bir kent olmuştur.


Soruna çözüm bulmak amacıyla, Büyükşehir Belediyesi eski başkanlarından Selahattin Çolak tarafından projelendirilen, çok sonraları ise yine eski başkanlardan Aytaç Durak tarafından 1996 yılında temeli atılan Hafif Raylı Sistem Projesi (yaygın adıyla Metro), 339 milyon dolara bir konsorsiyuma ihale edildi. Aradan geçen süre içerisinde bu rakam bir milyon doları bulacak, hatta aşacaktı.

2009’da Ruhsağlığı Hastanesi Akıncılar arasında kısmi olarak ulaşımı açılan Hafif Raylı Sistem Projesi, birkaç ay sonra tekrar kapatıldı, 2010’un Mayıs ayında tekrar açıldı.

İhale sürecinden inşaatına kadar özellikle güzergahı konusunda yoğun eleştiriler alan Adana Metrosu uzun yıllar geçmesine karşın, Adana Büyükşehir Belediye bütçesinin yüzde 40’ını borç ödenmesine neden oldu.

Daha açıkçası Adanalı hatta doğacak çocukları dahi borçlandırılmış oldu.

Geçmişe kısaca baktıktan sonra günümüze gelelim…

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, İstasyon Meydanı’nda yapılan Adana mitinginde Adanalılara özlemle beklediği metro müjdesini vermişti.

Ve Cumhurbaşkanı Erdoğan sözünü tuttu.

Adına ne derseniz deyin, avan projeyle yapılan projenin ikinci etabı, Ocak ayının sonlarına doğru, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından yatırım programına alındı. Resmi Gazete’de de Sayın Erdoğan’ın onayıyla yayınlanan yatırım programı 2024-2026 yıllarını kapsıyor ve ikinci etap için tam 11.2 milyar TL gibi hatırı sayılır bütçe ayrıldı.

İkinci etap, Akıncılar İstasyonu, Kozan Caddesi, Ege Bağatur Bulvarı, Manolya Caddesi, Yasemin ve Yıldız caddeleri, TOKİ konutları, Fevzi Çakmak Yurdu, Teknokent, Kongre Merkezi, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Alanı Bölgesi ve Balcalı Hastanesi ve Yeni Adana Stadyumu gibi geniş bir güzergah üzerinde yer alıyor.

AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın Adana’ya bugüne kadar sunduğu yatırım ve projeler gibi bunlar dan birisi de projenin ikinci etabıdır.

Peki, Metro’nun ikinci etabını gerçekleştirmek, sizce kime kısmet olacaktır?

Yerel seçimlere kısa bir süre kaldı.

Bırakın metro gibi devasa projeleri hayata geçirmeyi, daha dolmuş, özel halk otobüsü gibi kent içi toplu taşıma hizmetine bir çekidüzen veremeyen bugünkü belediye yönetimi mi, yoksa 31 Mart’tan itibaren seçilecek yeni bir yönetim mi?

Önemli bir noktaya dikkat çekmek isterim.

AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, özellikle 31 Mart seçimleri nedeniyle Adana’ya özel ve çok büyük bir önem veriyor.

Adana’yı istiyor.

Cumhur İttifakı’nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Kocaispir’in, Adana’yı kazanacağından en küçük bir şüphesi olsaydı; beceriksiz yönetimler eliyle ikinci etap için ayrılan 11.2 milyar gibi çok büyük meblağın çarçur edilmesine gönlü asla razı olmazdı.

Şimdiden söylemiş olalım.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI