Doğu Türkistanlı Mazlumlara Adana İHH Sahip Çıktı

Doğu Türkistanlı Mazlumlara Adana İHH Sahip Çıktı

Adana İHH Başkanı Mahmut Eraslan Doğu Türkistan’daki soydaşlarımızın Çin zulmü nedeniyle sistematik baskı, işkence ve sonucunda ölümle karşı karşıya kaldıklarını söyleyerek Çin’e tepki gösterdi.


Doğu Türkistan’da 21 katlı binada çıkan yangın sonrasında Çin’in tam kapanma politikası nedeniyle kaldıkları binadan çıkamayan 44 kişi hayatını kaybetti! Ölenler arasında çocuklar da bulunuyor!

Konuyla ilgili İHH 81 ilde ortak basın açıklaması düzenledi.

Adana’da açıklamayı Adana İHH Başkanı Mahmut Eraslan yaptı.

2016 yılından bu yana 1 ila 3 milyon Uygur Türkü’nün, toplama kamplarıyla hürriyetlerinden yoksun bırakıldı, işçi kölelere dönüştürüldü ve kısırlaştırma programlarının hedefi olduğunu vurgulayan Eraslan, soykırımla beslenen Çin lideri Şi Cinping, 'Sıfır Kovid' politikası adı altında birçok insanı evlere kilitleyerek ölüme terk ettiğini ve Çin’in kovid zulmünün Doğu Türkistanlıları da vurduğunu söyledi.

"Dört aydır evlerinde kilitli kalan Uygur Türkleri, açlıkla yaşam mücadelesi veriyor.Uygurlar bugün en temel insani hakları ellerinden alınmış bir halk olarak kitlesel bir cezalandırma ile karşı karşıya bulunmaktadır" diyen Başkan Mahmut Eraslan açıklamalarını şöyle sürdürdü;

"Uygur bölgesi, Hong Kong ve Tibet gibi devletin üniter yapısını tehdit eden bir iç mesele olarak değerlendirilmekte ve Uygur halkının varoluşu Çin hükümeti tarafından ülkenin Han merkezli ulusal vizyonuna doğrudan bir tehdit olarak kabul edilmektedir. 

Çin’in Uygur bölgesinde uyguladığı terörle savaş ve güvenlik merkezli politikaları Uygur toplumunu kültürel kimliklerinden, dini inançlarından sıyrılmış ve 'terbiye edilmiş' makul vatandaşlar haline getirecek kitlesel bir sosyal mühendislik projesi olarak görülmelidir.

Bugün geldiğimiz noktada, Uygur bölgesinde, Uygurca tüm eğitim kurumlarından kaldırılmış, din eğitimi ve öğretimi yasaklanmış, Kur’an-ı Kerim dahil dini kitapları bulundurmak ve okumak, ibadet etmek, sakal bırakmak, başörtü, uzun etek gibi dini kisveler kullanmak yasaklanmıştır. Şimdi bir de bu zulümlere Çin hükümetinin irrasyonel “Sıfır Kovid” nedeniyle eve kapatılma zorunluluğu eklendi"

İHH olarak Çin zulmüne karşı çıktıklarını ve Uygur Türkleri’nin yanında olduklarını söyleyen Mahmut Eraslan açıklamalarını şu sözlerle tamamladı;

"Çin, koronavirüs salgınını Doğu Türkistan soykırımını derinleştirmek için araçsallaştırıyor! Tecrit önlemleri adı altında, 22 milyon nüfuslu bölgeye tren ve otobüs seferleri çift yönlü askıya alınıyor. Uçuşlardaki yolcu sayısı yüzde 75 kapasiteye düşürülüyor. Hükümet, kısıtlamaları ne zaman kaldırmayı planladıklarına dair bir açıklama hala yapmıyor!

Birleşmiş Milletler’deki Çin’in veto engeli nedeniyle uluslarüstü bir yaptırım uygulanamıyor, BM kurumları nezdinde saha araştırmaları gerçekleştirilemiyor. İslam dünyası ve bu coğrafyada bulunan medya kuruluşları, Doğu Türkistan toplama kamplarına gereken ilgiyi göstermenin çok uzağındadır.

Dün olduğu gibi, bugün ve yarın da mazlumların yanında kalmaya devam edeceğiz!"


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER