ADEO 2021-2022 Mali Genel Kurulu yapıldı

ADEO 2021-2022 Mali Genel Kurulu yapıldı

Adana Eczacı Odası (ADEO) 2021-2022 Yılı Olağan seçimsiz Mali Genel Kurulu yapıldı. Ecz. Oğuzhan Sürme Başkanlığındaki  Divan Kurulu Ecz. Başak Sayan, Ecz. Münevver Selin Akbıyık ve Ecz. Mustafa Yusuf Öztürk’ten oluştu.


Güney Ecza Koop (GEK) Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Tarkan Bir ve eczacıların yoğun katılım gösterdiği, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan seçimsiz olağan genel kurulun açılış konuşmasını Adana Eczacı Odası (ADEO) Başkanı Ecz. Ö. Mürsel Yalbuzdağ yaptı.


İlacın tedavinin ana unsuru olduğunu, ilacın tek yetkili uzmanının eczacı olduğunu söyleyen ADEO Başkanı Ecz. Yalbuzdağ, “Eczacısız, ilaç ve eczacılık hizmeti verilemez. Bunu duymayan kulakların duyması, görmeyen gözlerin görmesi gerekmektedir. Eczacılar zor durumdadır, durum tespitlerinde eczacıların bir kredi borcunu bir başka kredi borcuyla ödemeye çalıştığı, borçlanarak ve kredi kullanarak hizmete devam ettiği ortaya çıkmıştır. Meslekte karşı karşıya kaldığımız sorunlar katlanılamaz bir boyuta ulaşmıştır. Eczacılar öz sermayesinden de kaybetmeye başlamıştır. İlacı devletin belirlediği kar ile satarken, kademeli karlılık ile belli oranda kazanç sağlamaktadır. Buna ilave gelir olacak mal fazlası ya da iskontolar da artık kalmamıştır. İlaç Fiyat Kararnamesi düzeltilmek zorundadır. 13 yıl boyunca güncellenmeyen fiyat baremlerinden kaynaklı, ilaca zam geldikçe ve ilaçlar 100 TL’nin üzerine çıktıkça karlılığımız azalmaktadır. 9 Temmuz değişikliği ile 100 TL’nin üzerindeki ilaçların pazar payı %57’lere ulaşmış durumdadır. Sattığımız her iki ilaçtan birinde masraflarımızı çıkaracak kazanç bile sağlayamamaktayız. Sağlıkta tasarruf olmayacağını bir kez daha haykırıyoruz. Halkın sağlığından, halkın ilacından tasarruf olmaz” dedi

Konuşmanın ardından ADEO Genel Sekreteri Ecz. Erdem Kızıltepe’nin Yönetim Faaliyet Raporu ibrası ve ADEO Saymanı Ecz. Ezgi Elekarışmaz’ın sunduğu Mali bilanço oy birliği ile kabul edildi. Genel Kurula katılan eczacılar yapılan çalışmalar ve hizmet için mevcut yönetime teşekkür etti.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER