Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı Büyük Coşkuyla Kutlandı

Adana’nın Kurtuluşunun 100. Yılı Büyük Coşkuyla Kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’te kurtuluş hissi uyandıran, Milli Mücadele’ye ilham olan Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşu büyük bir coşkuyla kutlandı.

3 Aralık’ta başlayan ve 5 Ocak günü zirveye ulaşan kutlama etkinlikleri yoğun ilgi gördü.

5 Ocak günü, 5 Ocak Anıtı’nda başlayan kutlama töreni, Büyüksaat’te devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından vatandaşlarımız tarafından dikilerek oluşturulan şanlı bayrağımız 5 Ocak Anıtı’ndan kortej şeklinde getirilerek Büyüksaat ile Ulu Cami arasına asıldı.

Büyüksaat’teki kutlama programından sonra Vali Süleyman Elban Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Vali Elban ve kent protokolü Atatürk Anıtı’ndaki törenin ardından İstasyon Meydanı’na kortej eşliğinde yürüdü.

Halk oyunları ekibinin gösterisi ve mehteran gösterisiyle milli duyguların doruğa çıktığı İstasyon Meydanı’ndaki törende, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Adana’nın kurtuluş bayramı coşkusunu paylaştığı mesajı okundu. Sayın Cumhurbaşkanımız mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Bereketin, yiğitliğin, mertliğin ve medeniyetin şehri Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümünü canıgönülden tebrik ediyorum.

Büyük ve güçlü Türkiye mücadelemizde Adanalı kardeşlerim her daim hakkın, hakikatin yanında durmuş, Necip milletimizin seçkin mensupları olarak güzel ülkemize hizmet etmiştir.

Biz de Adana’mıza, Adanalı kardeşlerimize hizmet için dur durak bilmeden çalışıyoruz.

Bugün olduğu gibi yarın da çalışmaya devam edeceğiz.

Adanalı kardeşlerime en içten selam ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

Vali Elban da tören alanında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’dan sonra bir konuşma gerçekleştirdi. Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını en içten dilekleriyle kutladığını söyleyen Vali Elban, Birinci Dünya Savaşı’nın çok yıkıcı ve büyük bir hüsranla 30 Ekim 1918’de Mondros Ateşkes Antlaşmasıyla son bulduğunu belirterek, “Bu antlaşma şartlarını kendi istedikleri gibi belirlemiş olan düşman kuvvetleri Anadolu’muzu dört bir yanda hiç vakit kaybetmeden işgale başladılar. Fransızlar; Suriye ve Lübnan’dan getirdikleri 100 binden daha fazla Ermeni çetesiyle Adana’mızı Aralık 1918’de Mersin Limanı’na çıkarma yaparak işgal ettiler. Güzel Adana’mızı geldikleri andan itibaren sadece işgal etmekle kalmayıp insanımıza da eziyet etmeye ve dünyada eşi benzeri görülmemiş katliamlar yapmaya başlamışlardır. Bu işgale, bu zulme, bu katliamlara dayanamayan yüce Adana halkı, ilimizin dört bir yanından direnmeye başladı. Tufanbeyli’de, Ceyhan’da, Saimbeyli’de, Karaisalı’da, Pozantı’da ve Adana merkezinde, kısaca Adana’nın her tarafında emsalsiz bir mücadele başladı. Bu mücadelenin sonunda düşman artık pes etmek zorunda kaldı.” dedi.

Düşman kuvvetlerinin Milli Mücadele lideri Gazi Mustafa Kemal’e ateşkes talebinde bulunmak zorunda kaldığını aktaran Vali Elban, “20 Ekim 1921 yılında Ankara Antlaşması’yla Fransızlar Adana’mızdan çekilmeyi kabul ettiler. 5 Ocak 1922 tarihi itibariyle yani 100 yıl önce bugün, Adana’mız tam olarak hürriyetine kavuşarak düşman işgalinden kurtulmuştur. O dönemin şartlarını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ancak Adana’nın her bir köşesinde o dönemde yaşanan mezalimleri ve atalarımızın verdiği kahramanlık mücadelesini gördükçe her köşede yapılan mücadelenin büyüklüğünü anladıkça hakikaten gurur duyuyoruz. İnşallah biz de onların verdiği bu destansı mücadeleye layık oluruz ve Adana’mızı da onlar nasıl kurtarıp bize teslim etmişse biz de onların emanetlerini yüceltmek için elimizden geleni yaparız.” dedi.

Bu yıl kurtuluş günümüzün diğer yıllardan farklı olduğunu vurgulayan Vali Elban, “Kurtuluşumuzda bir asrı devirdik. Dolayısıyla bir asrı devirdiğimiz yüzüncü yılımızı çok fazla etkinlikle kutlamak bizim de hakkımız. Tüm Adanalılar, belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, odalarımız, vatandaşlarımız herkes bir araya geldiler ve bu coşkuya ortak oldular. Tıpkı 100 yıl önce kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle nasıl ki düşman işgaline karşı bir ve beraber olmuşlarsa bugün de bu coşkuya hep birlikte ortak oldular. Son bir aydan beri yapılan ve bugün de zirveye taşınan bu coşkulu programların hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu toprakları bizlere vatan kılan başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm kahramanlarımıza minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Adana’mızın 5 Ocak Kurtuluş Bayramı kutlu olsun.” dedi.

Etkinlik sırasında JÖAK Komutanlığının helikopter ile üzüm salkımı gösterisi izleyenleri büyüledi. Büyük bir coşkuyla devam eden kutlama etkinliklerinde ayrıca 100. yaşındaki saygıdeğer bir teyzemiz tarafından 10 yaşında bir öğrenciye ve 0 yaşındaki bir çocuğa Milli Mücadele dönemine ait bir Türk bayrağı teslim edildi.

İstasyon Meydanı’ndaki törenin ardından Vali Elban ile il protokolü, meydandan tarihi Taşköprü’ye kadar 3628 metre uzunluğundaki Türk bayrağını tüm vatandaşlarımızla birlikte gururla taşıdılar.

Kutlama etkinlikleri 5 Ocak Kurtuluş Anıtı'nın açılışının gerçekleştirilmesiyle devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende mehter ile halk oyunları gösterisi sunuldu. Vali Elban konuşmasında, şehirler için belli mekanların olduğunu ve bunun şehre ruh kattığını söyledi. Anıtın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Vali Elban şunları kaydetti: "Sarıçam hızla büyüyen ilçelerimizden biri. Bu meydan ilçemize çok da yakıştı. Gelecek kuşaklara böyle bir anıtın hediye bırakılması bizim için çok değerlidir. Memleketin kurtuluşunda ve toprağında kanı olan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum."

Konuşmanın ardından anıtın kurdelesi kesildi. 

Vali Elban, Sarıçam 5 Ocak Kurtuluş Anıtı'nın açılışının ardından kurtuluşumuza hizmet eden kahramanlarımızdan Şeyh Cemil Nardalı’nın adının yaşatıldığı konakta gerçekleştirilen çorba ikramına katıldı.

Kutlama etkinlikleri “5 Ocak Kurtuluş Resepsiyonu” ile devam etti. Valiliğimiz ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda kent protokolü Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılını kutladılar.

Vali Elban son olarak Merkez Park’taki izci kampı etkinliğine katıldı. Kamp ateşini 100. yıl coşkumuz için yaktığını belirten Vali Elban, tüm Adanalıların 5 Ocak Kurtuluş Bayramı’nı kutladığını sözlerine ekledi.

Etkinliklere Vali Süleyman Elban’ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Adana milletvekilleri Tamer Dağlı, Mehmet Şükrü Erdinç, Ahmet Zenbilci, Abdullah Doğru, Ayhan Barut ile Müzeyyen Şevkin, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Meryem Tuncel, Adana Alparslan Türkeş Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Tümay, vali yardımcıları, ilçe kaymakam ve belediye başkanları, kurum müdürleri, odalar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler ile çok sayıda vatandaş katıldı.


 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

DİĞER HABERLER